SME
Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky

Briti volili, Johnson podľa exit pollov vysoko vyhral (minúta po minúte)

V Británii prebehli voľby.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Načítavam video...

Voľby vo Veľkej Británii sme sledovali minútu po minúte

00:03 Minútu po minúte sme uzavreli. Výsledky a ďalšie spravodajstvo z britských predčasných volieb vám prinesieme aj počas piatku. Ďakujeme za pozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu

23:34 Ešte je príliš skoro na vyhlasovanie výsledkov, reagovali na exit polly cez svojho hovorcu labouristi.

Strana podľa neho zmenila diskusiu v britskej politike. Do centra pozornosti vniesli zelené témy, snahu ukončiť úsporné opatrenia či idey ako internet zadarmo.

23:18 Čo teda znamená, ak by sa tieto výsledky potvrdili?

Borisovi Johnsonovi už nič nebráni v tom, aby parlament do Vianoc schválil odchodovú dohodu a Británia na konci januára odíde z Európskej únie. Začne sa prechodné obdobie, počas ktorého sa bude rokovať o budúcich obchodných vzťahoch.

Labouristi zásadne prepadli, pre Jeremyho Corbyna to bude znamenať prakticky koniec politickej kariéry. Pre stranu hľadanie nového smeru, ktorý už možno nebude natoľko radikálny ako priestor, kam ju Corbyn posunul.

Skryť Vypnúť reklamu

Posilnili sa škótski nacionalisti, budú hlasnejšie hovoriť o novom referende o nezávislosti, no keďže Johnson ich hlasy potrebovať nebude, nemá prečo im vyhovieť. Na hlasovanie o nezávislosti treba odobrenie od britského parlamentu.

Z hry vypadávajú aj severoírski unionisti, ktorým sa nepáčilo, že Johnsonova odchodova dohoda s Bruselom vytvára pre Severné Írsko de facto osobitnú colnú zónu. Premiér môže ich hlasy ignorovať a presadzovať svoju verziu brexitu.

"Otec brexitu" Nigel Farage takisto končí. S brexitom sa vytratí zmysel jeho politického pôsobenia.

Politička KDH Miriam Lexmann môže vo februári nastúpiť do Európskeho parlamentu na jedno z miest, ktoré sa uvoľní po britských poslancoch.

23:05 Exit polly, ktoré spoločne vydali tri britské médiá vrátane BBC, ukazujú takéto rozdelenie kresiel:

Skryť Vypnúť reklamu
 • Konzervatívci - 368 poslancov (+50 oproti predošlým voľbám)
 • Labouristi - 191 (-71)
 • Škótski nacionalisti - 55 (+20)
 • Liberálni demokrati - 13 (+1)
 • Waleskí nacionalisti - 3 (-1)
 • Zelení - 1 (bez zmeny)
 • Iní - 19 (+1)

23:00 Exit polly hovoria o vysokom víťazstve konzervatívcov Borisa Johnsona.

22:55 Sú posledné minúty do uzatvorenia miestností, BBC pre svojich čitateľov zozbierala najkrajšie fotografie psov z volebných miestností. Na uvoľnenie napätia to môže vhodne poslúžiť.

22:54 Už čoskoro začnú médiá zverejňovať exit polly. Redakcia BBC v tomto čase svieti rôznymi farbami.

22:33 Počas celého dňa z britských hlasovacích miestností prichádzajú informácie o vysokej volebnej účasti. Pred voľbami sa hovorilo, že by to mohlo nahrávať opozičným labouristom, ktorí potrebovali motivovať ľudí, aby volili proti vláde, ale toto sú len špekulácie.

Skryť Vypnúť reklamu

Vysoká účasť je pomerne prekvapujúca vzhľadom na fakt, že Briti vôbec prvýkrát po takmer storočí hlasujú v decembri. Okrem predvianočného obdobia zohráva úlohu aj počasie, ktoré môže voličov odradiť. Navyše, niektoré tradičné miestnosti boli obsadené pre iné sviatočné akcie a mnohí voliči si tak museli zvykať na nové adresy.

Pred volebnými miestnosťami napriek týmto predpovediam vznikajú rady. Prvé exit polly by sa mali objaviť už o pol hodiny.

22:10 Do zatvorenia volebných miestností ostáva menej ako hodina. Hlavní adepti na premiérsky post svojich voličov vyzvali, aby na poslednú chvíľu ešte využili svoju možnosť hlasovať.

21:40 Mladá demokratická kongresmanka Alexandria Ocasio-Cortezová na twitteri podporila labouristov. "Hromadenie bohatstva niekoľkými ľuďmi sa deje na úkor ľudských životov," pripomenula.

Skryť Vypnúť reklamu

21:20 Najsevernejším miestom, kde sa rozhoduje o zložení britského parlamentu sú ostrovy Orkneje a Shetlandy. Hlasovanie je tu závislé od osemmiestneho lietadla, ktoré má z 34 obývaných ostrovoch v piatok doviezť volebné urny do Kirkwallu, hlavného mesta Orknejí.

Lietadlo prevádzkuje firma Longair a tá tvrdí, že napriek obavám, že by priebeh volieb narušila nečakaná búrka, nič podobné neočakáva. "Očakávame menšie prehánky, ale to by nemalo ovplyvniť let," povedal pre Guardian hovorca spoločnosti.

20:45 Ak v týchto chvíľach príchádzate do minúty, vedzte, že Briti budú hlasovať ešte niečo vyše dvoch hodín. Volebné miestnosti sa zatvoria o jedenástej hodine večer, vtedy by sme sa mali dozvedieť výsledky exit pollov.

Tie naposledy správne predpovedali, že v parlamente nebude mať žiadna strana väčšinu a na druhý deň sa rozbehnú koaličné rokovania.

Skryť Vypnúť reklamu

Až potom začnú nabiehať výsledky z jednotlivých okrskoch, predstavu o tom, ako bude vyzerať Británia v ďalších piatich rokoch (ak by sa tentokrát neodohrali predčasné voľby), by sme mali mať až pred šiestou hodinou ráno.

20:33 V mnohých volebných miestnostiach posilnili bezpečnostné opatrenia. Došlo k tomu po tom, ako polícia zaznamenala takmer 200 sťažností týkajúcich sa obťažovania či urážania na internete.

Stella Creasyová, ktorá kandiduje za Labouristickú stranu, na Twitteri napríklad poukázala na urážky, akým čelí od britskej strany Aliancia kresťanských národov (CPA). Agitátori tejto strany ju totiž nazvali "neonacistkou, ktorá verí v zničenie života".

20:01 Konzervatívci podľa Guardianu poobede rozoslali svojim priaznivcom e-mail a už v predmete píšu, že "účasť labouristických voličov je vysoká". List je podpísaný priamo Borisom Johnsonom.

Skryť Vypnúť reklamu

"Zajtra ráno líder víťaznej strany vojde do Downing Street a začne plniť svoje politické sľuby," prihovára sa premiér svojim priaznivcom. "To, čo stojí medzi Downing Street a Jeremym Corbynom si ty. Už si volil? Volili tvoji konzervatívni rodičia a priatelia?", píše sa v liste z mailu.

Aj samotný denník sa pýta, či sa konzervatívci naozaj obávajú o výsledok volieb, alebo je to len pokus na poslednú chvíľu motitovať svojich voličov, aby išli voliť.

19:07 Dúfam, že sa voľby neskončia bez väčšiny jednej zo strán, povedal na summite v Bruseli írsky premiér Leo Varadkar. "To najlepšie pre Írsko, Veľkú Britániu aj Európu by bolo, ak by sa skončila táto neistota," povedal podľa Guardianu.

Z jeho pohľadu preto nie je až také dôležité, či väčšinu dostane Boris Johnson alebo strany odmietajúce brexit, dôležitejšie je, aby Londýn už konečne jasne povedal, ako si odchod alebo zotrvanie v Únii predstavuje.

Skryť Vypnúť reklamu

Pripomenul, že aj keby Briti odišli 31. januára, na druhý deň sa ešte len začnú rokovania o budúcich obchodných vzťahoch, ktoré sú kľúčové pre Írsko. To má totiž s Veľkou Britániou ako jediný členský štát Únie spoločnú hranicu.

"Pre Írsko je preto veľmi dôležité, aby vznikla dobrá obchodná dohoda," dodal.

18:35 Briti naposledy o nových poslancoch hlasovali len pred dva a pol rokmi. Theresa Mayová vtedy dúfala, že si posilní pozíciu premiérky, no nakoniec musela zostavovať menšinovú vládu.

Súvisiaci článok Britskí poslanci nemajú dosť miest na sedenie. V parlamente nemôžu zomrieť Čítajte 

Už vtedy sme v SME spísali niekoľko bizarností britského parlamentu. Napríklad to, že nie všetci sa majú kde v sále usadiť a že sa nehlasuje elektronickými zariadeniami, ale prechodom cez dvere za alebo proti.

16:00 Šéf európskych ľudovcov a bývalý predseda Európskej rady Donald Tusk na twitteri napísal, že bez ohľadu na výsledok volieb by Európska únia mala urobiť všetko pre to, aby mala čo najlepšie vzťahy s Veľkou Britániou.

Skryť Vypnúť reklamu

"Únava z brexitu nemôže znamenať únavu z Veľkej Británie," napísal Tusk.

15:30 Klauning Street, posledný nech zhasne. Pozrite si titulky britských denníkov, ktoré vyšli v deň konania predčasných volieb.

15:05 Okrem fotiek psov, ktoré sa stali fenoménom britských volieb na twitteri, sa začínajú objavovať aj fotky koní, ježkov či mačiek.

13:59 Škótska polícia v meste Motherwell zatkla jedného muža po tom, ako našla podozrivé zariadenie v budove, v ktorej je volebná miestnosť. Polícia zariadenie zneškodnila.

Polícia budovu evakuovala a v jej okolí vytvorila kordón. Úrady pre voličov zriadili inú volebnú miestnosť v budove neďalekej školy.

13:55 Pred niektorými volebnými miestnosťami sa tvoria rady, podľa agentúry PA Media čakajú ľudia v radoch najmä v Londýne.

Skryť Vypnúť reklamu

"(Rad) je asi dvadsaťkrát dlhší ako (v predchádzajúcich voľbách) v roku 2017 a ako pri miestnych a európskych voľbách," povedal 27-ročný obchodný poradca Chris Schofield.

"Atmosféra je veľmi londýnska: ľudia stoja v radoch a nikto s nikým nehovorí," dodal s nadsádzkou. Niektorí voliči podľa PA Media uviedli, že takéto rady si nepamätajú.

13:20 Konzervatívci mali tesne pred štvrtkovými predčasnými voľbami náskok 11 percentuálnych bodov pred opozičnými labouristami.

Ukázali to výsledky prieskumu verenej mienky spoločnosti Ipsos MORI, ktoré zverejnili v deň volieb.

Konzervatívcov by podľa prieskumu volilo 44 percent účastníkov prieskumu, čo je rovnaký počet ako minulý týždeň. Podpora labouristov stúpla o jedno percento na 33 percent. Prieskum prebehol v dňoch 9.-11. decembra.

Skryť Vypnúť reklamu

12:20 Líderka strany Liberálnych demokratov Jo Swinsonová spolu s manželom svoj hlas odovzdala v škótskom Glasgowe.

11:55 Voľby sú témou a titulných strán britských novín. Množstvo z nich sa pritom nebojí dať najavo, ktorú stranu by podľa nich mali Briti podporiť.

Ľavicové noviny The Guardian dal na titulnú stranu veľkú fotku Corbyna. "Corbyn vyzýva voličov, aby estahblishmentu spôsobili šok," znie titulok. Pod ním výzva, ktorú adresoval voličom Johnson: Skončiť s neistotou.

Pravicový bulvárny denník The Sun nenecháva čitateľom na pochybách, koho chce vidieť v premiérskom kresle. "Voľte konzervatívcov, aby sme sa všetci mohli posunúť," píše sa na titulnej strane.

K podpore Johnsona vyzývajú tiež bulvárne denníky Daily Mail a Daily Express. "Brexit a Británia vo vašich rukách," znie titulok Daily Express.

Skryť Vypnúť reklamu

Na stranu labouristov sa tradične postavil ľavicový bulvár Daily Mirror, ktorý na titulnej strane vyzval voličov, aby hlasovali pre labouristov a podporili tak školstvo, zdravotníctvo, deti žijúce v chudobe či bezdomovcov.

Denník The Telegraph označil dnešok za "Deň rozhodnutia" a upozornil, že náskok konzervatívcov v posledných prieskumoch bol malý a je tak stále možné, že po voľbách vznikne zablokovaný parlament bez väčšiny niektorej z veľkých strán.

11:23 Svoj hlav v predčasných voľbách v Británii odovzdali v prvých hodinách volieb viacerí britskí politici.

Boris Johnson hlasoval v blízkosti sídla premiérov na londýnskej Downing Street. Sprevádzal ho jeho ped Dilyn.

K voľbám, ktoré majú vyriešiť patovú situáciu okolo plánovaného odchodu Británie z Únie, si psa vzal aj londýnsky starosta Sadik Khan.

Skryť Vypnúť reklamu

Na twitteri napísal, že jeho Luna voličom odkazuje, aby podporili opozičných labouristov.

Načítavam video...

Ich šéf Jeremy Corbyn už tiež hlasoval v jednej z volebných miestností v Londýne.

K urnám sa dostavila rovnako škótska premiérka Nicola Sturgeonová. Spolu s manželom volila v Glasgowe.

10:54 Prieskumy verejnej mienky pred voľbami dlho favorizovali Johnsonovu Konzervatívnu stranu, tie posledné už naznačujú, že náskok konzervatívcov sa mohol v posledných dňoch kampane znížiť.

Hoci je nepravdepodobné, že by Corbynovi labouristi získali pohodlnú väčšinu, menšie opozičné strany dúfajú, že si zabezpečia dostatok kresiel na to, aby sa mohli spojiť s labouristami a spoločnými silami zablokovať Johnsonove brexitové plány.

10:24 Briti hlasujú iba dve hodiny, fotky psov pred volebnými miestnosťami sa však na twitteri už stali trendom.

Skryť Vypnúť reklamu

Zdieľanie fotografií psov pod hastagom #dogsatpollingstations sa stalo v Británii v posledných rokoch fenoménom volieb.

Volebné pravidlá podľa britských médií prítomnosť psov priamo vo volebných miestnostiach dovoľujú. Musia mať ale vodítko a nesmú narušovať voľby.

Voliť so psom prišiel aj premiér Boris Johnson.

09:22 Hlavnou témou britských volieb je brexit. Názory strán na riešenie brexitu sa rozchádzajú. Johnson sa vyjadril, že ak zvíťazí jeho Konzervatívna strana, vyvedie krajinu z Únie do 31. januára.

Johnson na twitteri napísal, že dnešný deň je šancou na dokončenie brexitu.

Výrazným znakom volieb je aj polarizovaná spoločnosť. Keďže labouristi aj konzervatívci ponúkajú rozdielne vízie pre krajinu.

Šéf labouristov Corbyn sľubuje, že ak ich Briti zvolia, zachránia zdravotný systém, či školstvo. Zmeny sľubuje aj v bytovej otázke, aj pri téme klimatických zmien.

Skryť Vypnúť reklamu

08:40 Voľby by mali predovšetkým vyriešiť patovú situáciu okolo brexitu. Scenáre situácií, do ktorých sa môže krajina prebudiť po vyhlásení výsledkov, si môžete prečítať tu.

08:00 Do 650-člennej Dolnej snemovne britského parlamentu je oprávnených hlasovať takmer 46 miliónov ľudí. Volebné miestnosti sú otvorené od 7.00 h (8.00 h SEČ) do 22.00 h miestneho času (23.00 h SEČ). Výsledky by mali byť známe v piatok.

Spojené kráľovstvo je rozdelené na 650 volebných obvodov. Jednotliví kandidáti zastupujú politické strany alebo kandidujú ako nezávislí. V Anglicku sa nachádza 533 volebných obvodov, v Škótsku 59, vo Walese 40 a v Severnom Írsku 18.

Na základe volebného systému relatívnej väčšiny získa v každom obvode kreslo v Dolnej snemovni kandidát s najväčším počtom hlasov.

Načítavam video...

Chaos okolo brexitu

Vo štvrtok 12. decembra sa v Spojenom kráľovstve Veľkej Británie a Severného Írska konajú predčasné parlamentné voľby.

Podľa britského premiéra a predsedu Konzervatívnej strany Borisa Johnsona je to jediný spôsob, ako dostať krajinu z chaosu zapríčineného neschopnosťou súčasného parlamentu dohodnúť sa na podobe brexitu.

Súvisiaci článok Labouristi vás zradili. Johnson hľadá voličov aj medzi bývalými baníkmi Čítajte 

Najbližšie riadne parlamentné voľby by sa inak uskutočnili až v roku 2022.

Rozhodnutie o konaní predčasných volieb bolo prijaté po tom, ako došlo k opätovnému odkladu vystúpenia Británie z Európskej únie z 31. októbra 2019 na 31. januára 2020. Predsedovi vlády Borisovi Johnsonovi sa ich podarilo presadiť v britskom parlamente až na tretí pokus.

Po mesiacoch patovej situácie napokon poslanci Dolnej snemovne parlamentu súhlasili 29. októbra 2019 s usporiadaním predčasných volieb. O deň neskôr tak urobila aj horná komora, Snemovňa lordov. Po odobrení kráľovnou Alžbetou II. bola cesta k voľbám voľná.

Brexit sa môže uskutočniť aj skôr

Opozičné strany podporili konanie predčasných parlamentných volieb, až keď vedúci predstavitelia 27 krajín Európskej únie súhlasili koncom októbra s odkladom brexitu. Johnsonovi totiž vyplývala z britských zákonov povinnosť odoslať do Bruselu list so žiadosťou o odklad brexitu, keďže členovia britského parlamentu v hlasovaní odmietli podporiť dohodu o jeho podmienkach.

Súvisiaci článok Mladý Iránec verí, že dostane Johnsona z parlamentu Čítajte 

Johnson odoslal žiadosť do Bruselu proti vlastnej vôli, čo dal najavo aj tým, že žiadosť o odklad termínu nepodpísal. Celý čas totiž tvrdil, že Británia opustí Európsku úniu 31. októbra s dohodou alebo bez nej.

Ak sa v britskom parlamente podarí schváliť dojednanú brexitovú dohodu s EÚ do konca januára 2020, bude môcť krajina opustiť Úniu aj skôr, a to k prvému dňu nasledujúceho mesiaca po ratifikácii. To však záleží na výsledku volieb a následnom rozložení síl v novom zákonodarnom zbore.

Johnson verí, že jeho konzervatívci získajú v 650-člennom parlamente väčšinu a budú tak môcť presadiť ním vyrokovanú zmluvu.

Toryovci, ako sa hovorí Konzervatívnej strane, sa spoliehajú, že získajú výraznú väčšinu a na základe toho sa im podarí vyriešiť patovú situáciu okolo brexitu.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 2. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 3. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 4. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 5. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 6. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 7. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 8. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 9. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 10. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 1. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 2. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 3. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 4. Budovanie zelenej značky
 5. Arval Slovakia: Spoliehajú na nás firmy z kľúčových sektorov
 6. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 7. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 8. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 9. Operatívny lízing zmierni dopady krízy na váš biznis
 10. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 42 816
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 23 933
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 15 941
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 9 172
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 722
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 8 638
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 496
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 401
 9. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 391
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 249
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Brexit

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Daniel Lipšic.

Krajniak a Lipšic sa poznajú dekády.

9 h

Má jeden z kandidátov aj špeciálne zaobchádzanie?

5 h

Neprehliadnite tiež

Joe Biden a nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Kancelárka telefonovala s novým americkým prezidentom.

5 h
Hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová.

USA sa obávajú nových kmeňov koronavírusu.

6 h
Výtržnosti začali už v nedeľu.

Holanďaniea protestujú proti nočnému zákazu vychádzania.

6 h
Zrekonštruované múzeum otvorili pre verejnosť.

Pompeje sú jednou z najvyhľadávanejších turistických atrakcií v Taliansku.

6 h