Baku 22. mája (TASR) - Azerbajdžanská polícia tvrdo zasiahla proti opozičným demonštrantom, ktorí sa v sobotu napriek vládnemu zákazu zišli na protivládnom mítingu v hlavnom meste Baku. Polícia bila demonštrantov obuškami, desiatky z nich zadržala a rozprášila dav, ktorý sa pokúšal dostať k miestu konania protestu.
Azerbajdžanské úrady podľa vlastných slov zakázali míting z obáv o bezpečnosť pred nadchádzajúcou návštevou zahraničných predstaviteľov v krajine. Ako sa však vyjadril nemenovaný západný diplomat, tvrdý zásah viac poškodil reputáciu vedenia krajiny než by bol urobil zamýšľaný pokojný protest.
Skupiny demonštrantov sa pokúšali dostať na námestie v centre Baku a skandovali heslá "Sloboda!" a "Slobodné voľby!" Polícia obrnená ochrannými prilbami s nepriestrelnými štítmi ich však zaháňala a zúrivo bila obuškami. Ako píšu zahraničné agentúry, policajti boli čoraz agresívnejší a asi po dvoch hodinách dav rozohnali. Desiatky ľudí skončili zadržaní v policajných dodávkach a autobusoch.
Podľa aktivistov za ľudské práva polícia uväznila viac než sto ľudí, medzi nimi desať žien. Šéf Ľudového frontu Azerbajdžanu Ali Kerimli uviedol, že zatknutých skončilo po zásahu asi 300 ľudí. Samotná polícia uviedla, že zadržala 45 ľudí pre nedisciplinované správanie a odmietnutie uposlúchnuť nariadenie policajného orgánu.
Do hlavnej centrály Ľudového frontu priviedli zbitého novinára z nezávislého denníka, ktorý napriek výraznému označeniu na odeve, že patrí k tlači, bol postriekaný krvou po početných úderoch. Do budovy priviezli aj okoloidúceho, ktorého úder policajného obušku zrazil k zemi do bezvedomia. Novinára neskôr odvážala sanitka do nemocnice.
Pokojné revolúcie vrátane ružovej revolúcie v Gruzínsku v roku 2003, oranžovej na Ukrajine o rok neskôr a nedávneho povstania v Kirgizsku znamenali pád vtedajších vlád. V prevažne moslimskom osemmiliónovom Azerbajdžane však doterajšie revolty utrpeli fiasko. Pred prezidentskými voľbami v roku 2003 polícia niekoľkotisícovú demonštráciu násilne rozohnala.