New York 19. marca (TASR) - Rasová diskriminácia je aj po jej najhorších výčinoch v čase apartheidu v Juhoafrickej republike ešte stále "realitou našich čias", konštatuje sa v posolstve generálneho tajomníka OSN Kofiho Annana k Medzinárodnému dňu za odstránenie rasovej diskriminácie, ktorý si svet pripomenie v stredu. Annan v dokumente pripomína, že ďalšie formy etnickej intolerancie sú často ťažšie rozpoznateľné, ale rovnako zákerné.
OSN vyhlásila Medzinárodný deň boja proti rasizmu na pamiatku masakry v juhoafrickom Sharpeville. V tento deň, 21. marca 1960 bolo pri pokojnej demonštrácii proti apartheidu usmrtených 69 ľudí.
Je to deň, keď možno oslavovať, pretože svet odvtedy dosiahol veľa, aby sa oslobodil od rasizmu. Ale je to aj deň na premýšľanie o tých výzvach, ktoré ešte zostali, napísal Annan.
Utečenci, pôvodní obyvatelia a azylanti žijú na celom svete v potupe rasovej diskriminácie. Etnické menšiny sú stále chudobnejšie, viac nezamestnané a väčšinou aj horšie vzdelané ako dominantné obyvateľstvo. Sú nedostatočne zastúpení v politike a príliš zastúpení vo väzniciach. Aj po zdravotnej stránke je o nich horšie postarané, a preto sa dožívajú kratšieho veku, uvádza sa v posolstve OSN.