BUDAPEŠŤ, BRATISLAVA. Keď sa v pondelok skončili divadelné predstavenia v Budapešti, niektorí herci si sadli na pódium a prečítali protestný manifest. Potom sa otočili chrbtom k divákom a spolu si spravili fotku so zdvihnutou rukou.

Otvorená dlaň má byť znakom protestu proti snahám maďarskej vlády zasahovať viac do kultúry.
Vláda Viktora Orbána zmenila ústavu, ovládla štátne médiá a kontroverzne zreformovala súdnictvo aj akadémiu vied.
Umelci sa teraz obávajú toho, že o slobodu môžu prísť aj divadlá. V Budapešti preto v pondelok protestovalo asi dvetisíc ľudí.
Ministerstvo už premenovali
Maďarská vláda chce zmeniť systém financovania divadiel, argumentuje väčšou transparentnosťou. V praxi to znamená, že vláda bude mať priamy vplyv na dosadzovanie riaditeľov kultúrnych inštitúcií, ktoré dostávajú financie zo štátneho rozpočtu.
Doteraz bolo toto rozhodnutie v kompetencii miest či obcí. Súčasťou reformy má byť aj zriadenie Národného kultúrneho centra, ktoré má podľa agentúry Reuters „zjednotiť strategické smerovanie rôznych segmentov kultúry“.
Spadali by tam viaceré významné umelecké inštitúcie v krajine. Maďarská vláda pritom už ustúpila od tvrdšej verzie zákona, ktorá unikla ešte v piatok.
„Problematické je, že sa centralizuje moc, ktorá má dosah na umenie, divadlá či literárny život,“ hovorí pre SME o obavách prekladateľka Renáta Deáková, ktorá žije v Budapešti a ktorá sa zúčastnila aj na jednom z protestov.