LONDÝN, BRATISLAVA. Uhlie začali v Shirebrooku ťažiť v roku 1895, celé mesto vzniklo okolo bane.
„Baňa pre nás bola ako matka,“ spomína bývalý baník Alan Gascoyne. „Matka, ktorá sa svojím spôsobom starala o všetkých.“

Miestni spomínajú, že práca v bani bola síce náročná, ale mali aspoň dobrý plat. Baňu však zavreli začiatkom 90. rokov a v roku 2005 na jej mieste vznikol veľký sklad.
Spomienky na ťažbu uhlia v tomto severoanglickom meste sú pre miestnych spomienkami na „staré dobré časy“, píše New York Times v reportáži, kde opisuje nálady v Británii mimo veľkých miest.
Baňu v Shirebrooku nahradil veľký sklad, v ktorom síce pracuje viac ľudí, no pre zlé pracovné podmienky a nízke mzdy už tieto pozície miestnych nelákajú a prichádzajúci cudzinci z iných častí Európskej únie.
Symbolom úpadku mesta je tak v očiach miestnych migrácia z kontinentu. Preto pred tri a pol rokom hlasovali v referende za odchod z Európskej únie a preto sa môže stať, že v tradične labouristickej oblasti zvíťazia vo štvrtkových voľbách konzervatívci premiéra Borisa Johnsona.
Dotiahne brexit do konca

Johnson kampaň pred predčasnými parlamentnými voľbami postavil na tom, že on dotiahne brexit do konca.
V posledných dňoch pred hlasovaním chodí po severoanglických oblastiach, kde ešte donedávna nemali konzervatívci šancu, lebo miestne komunity stále negatívne pociťujú výsledky reforiem vlády Margaret Thatcherovej v 80. rokoch.
Johnson sa teraz snaží získať na svoju stranu ľudí, pre ktorých je dôležitejší ako čokoľvek iné práve odchod z Únie.
Od referenda ubehlo tri a pol roka, mnohí nechápu, prečo ešte Británia z Únie neodišla.