"Sme tu, sme tu, aj keď Macron nás tu nechce, sme tu!" skandovali davy na bulvári Magenta v Paríži vo štvrtok 5. decembra. Obďaleč, na kapote sivej dodávky v sprievode sedela bábka francúzskeho prezidenta odetá v čiernom kostýme - s elegantným motýlikom a vztýčeným stredným prstom.
Po druhej hodine poobede boli ulice a bulváre v okolí Námestia republiky napriek mrazivému počasiu preplnené. Každých pár sekúnd decembrovou hmlou zaznievali výbuchy petárd, ľudia niesli transparenty so sloganmi.

Na nich výzvy ako "Dôchodky pred artritídou!", ironické otázky pre prezidenta typu "Manu, kedy nám pridáš k dôchodku flitre?" aj pokusy o perspektívu: "Zachráňme najprv planétu, až potom dôchodky!"
Všeobecné znechutenie
Pretrvávajúca neistota a "všeobecné znechutenie" - pocit, ktorý spájal štrajkujúcich v Paríži – dostal vo štvrtok do ulíc viac ako 800-tisíc Francúzov.
Podľa údajov ministerstva vnútra ich minimálne 65-tisíc bolo v hlavnom meste. Najväčší francúzsky odborový zväz CGT počet demonštrantov odhadol na 250-tisíc. Stretli sa železničiari, hasiči, učitelia, ošetrovatelia či študenti.
Ľudí rozhnevala chystaná reforma dôchodkového systému, ktorá sa v zákulisí pripravuje už mesiace, ale detaily o tom, kedy a ako by nový systém mal fungovať, zatiaľ nie sú jasné. Túto stratégiu si podľa francúzskych médií Emmanuel Macron zvolil zámerne, aby občanov príliš nerozzúril.
V uliciach bola aj Claudile Requenová, 60-ročná zdravotná sestra z nemocnice Hôtel-Dieu v Paríži. Hovorí, že nedemonštruje len za seba, ale aj za mladých.
"Keď hovoríme vo Francúzsku o reformách, vždy to automaticky znamená niečo znižovať, nikdy nejde o zvyšovanie," tvrdí. Bojí sa, že o dva roky odíde do dôchodku s 900 eurami mesačne.