SME

Maltský premiér Muscat má plnú podporu svojej Strany práce

Muscat čelí ostrej kritike za spôsob, akým vláda pristupuje k vyšetrovaniu novinárkinej vraždy.

Joseph Muscat. Joseph Muscat. (Zdroj: WIKIMEDIA CC0)

VALLETTA. Maltskému premiérovi Josephovi Muscatovi vyjadrili v nedeľu podporu jeho stranícki kolegovia z maltskej Strany práce (PL).

Tí podľa agentúry AP uviedli, že za premiérom stále stoja a dôverujú mu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jednomyseľná podpora

Členovia parlamentnej frakcie PL zaujali takýto postoj napriek výzvam na odstúpenie, aké Muscatovi v ostatnom čase adresuje maltská verejnosť rozhnevaná odhaleniami, ktoré prinieslo vyšetrovanie vraždy novinárky Daphne Caruanovej-Galiziovej.

Poslanci Strany práce vyjadrili "jednomyseľnú podporu" premiérovi Muscatovi i "rozhodnutiam, ktoré prijme". Maltské médiá počas víkendu informovali, že Muscat zrejme ostane v úrade do 18. januára, keď by si PL na zjazde mohla zvoliť nového lídra.

SkryťVypnúť reklamu

Vražda novinárky

Muscat čelí ostrej kritike za to, akým spôsobom vláda pristupuje k vyšetrovaniu novinárkinej vraždy. Začiatkom tohto týždňa prisľúbil, že zo svojho úradu odstúpi, ak sa preukáže akákoľvek jeho spojitosť s touto vraždou.

V súvislosti s vyšetrovaním vraždy novinárky zatkli ešte v utorok maltské úrady bývalého vedúceho kancelárie premiéra Keitha Schembriho. Muscat ešte v ten istý deň oznámil jeho rezignáciu.

Schembriho povolala polícia na výsluch po tom, ako zadržaný podnikateľ Yorgen Fenech, ktorý je v prípade hlavným podozrivým, vyšetrovateľom oznámil, že má dôkazy spájajúce tohto muža s nelegálnymi aktivitami. Schembriho však vo štvrtok z väzby prepustili bez vznesenia ďalších obvinení.

V súvislosti s vyšetrovaním vraždy novinárky oznámili tento utorok okrem Schembriho odchod z funkcie aj dvaja ministri - minister pre cestový ruch Konrad Mizzi a minister hospodárstva Chris Cardona, ktorý uviedol, že "sám seba suspenduje".

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Maltský premiér odchádza, no kladie si podmienky. Akými článkami ho Galiziová ohrozila? Čítajte 

Novinárku Caruanovú-Galiziovú, ktorá písala protikorupčný blog a viedla vyšetrovanie škandálu Panama Papers na Malte a bola investigatívnou novinárkou a ostrou kritičkou maltskej vlády, zabila v októbri 2017 bomba nastražená v aute.

Jej smrť krajinou otriasla a vyvolala protesty.

Caruanová-Galiziová z korupcie obviňovala aj Schembriho a exministra Mizziho. Členovia jej rodiny vyzývajú premiéra Muscata na odstúpenie. Podľa ich slov "má na rukách krv", lebo Schembriho a Mizziho ochraňoval.

Muscat (45) je na čele maltskej vlády od roku 2013.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  4. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  5. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  6. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 028
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 236
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 7 513
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 401
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 4 188
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 708
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 999
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave 1 645
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu