Santiago 21. mája (TASR) - Počas najväčšej tragédie v histórii čílskej armády v mierových časoch, s najväčšou pravdepodobnosťou zahynulo všetkých 42 nezvestných vojakov, ktorí sa stratili v pohorí Ánd v prudkej snehovej búrke.
Uviedol dnes náčelník generálneho štábu čílskej armády generál Juan Emilio Cheyre. Podľa najnovších informácií sa podarilo objaviť medzičasom už 14 mŕtvych tiel vojakov. Skupina pozostávajúca zo 40 odvedencov a jedného dôstojníka sa stratila v stredu, keď oblasť, kde boli na vojenskom cvičení, postihlo na toto ročné obdobie najhoršie počasie za ostatných desať rokov. Teplomer v spomínanej oblasti, približne 500 kilometrov južne od metropoly Santiaga klesol na mínus 20 stupňov Celzia.
Cheyre búrku prirovnal k "snežnému cunami", keď región zasiahol prudký vietor a silné snehové prehánky. Generál Cheyre v súvislosti s hromadným úmrtím odvolal troch veliteľov, ku ktorým nezvestná jednotka patrila. Okrem toho nariadil vojenskej prokuratúre intenzívne vyšetrovanie incidentu. Velenie armády, podľa jeho slov však bude pokračovať v pátraní a bude pracovať na tom, aby sa dostali "živí alebo mŕtvi k nám a k svojim rodinám".
Krátko pred jeho najnovším vyjadrením čílsky prezident Ricardo Lagos v televíznom vystúpení v piatok miestneho času informoval o náleze ďalších 13 mŕtvych tiel príslušníkov armády. Ich počet tým stúpol na spomínaných 14, keďže deň predtým našli prvého mladého mŕtveho branca. Najvyšší čílsky predstaviteľ zároveň nariadil trojdňový štátny smútok a vyslovil svoju sústrasť príbuzným obetí.
Pozostalí vyčítajú veleniu armády, že neskúsených brancov vyslali na namáhavé vojenské cvičenie, napriek tomu že v oblasti Ánd hlásili meteorológovia zhoršené počasie. Vojaci neboli dostatočne vybavení teplým šatstvom. Ministerstvo obrany tieto správy popiera, priznalo však že predpoveď počasia sa značne podcenila.
Nezvestní a mŕtvi vojaci patrili k väčšej jednotke, v ktorej bolo dovedna 433 mužov a ktorá v stredu začala pochod na trase 25-tich kilometrov v regióne vulkánu Antuco, ktorý sa nachádza v nadmorskej výške necelých 3000 metrov. Tu ich zastihla obávaná "biela snežná búrka".
Počas doterajšieho najväčšieho nešťastia v mierových dejinách čílskej armády v roku 1927 pri zrážke dvoch vlakov zahynulo 12 vojakov.