BRATISLAVA. Kečup ostane zatvorený, hovoril s úsmevom český senátor Václav Láska, keď v septembri odchádzal z odbornej konferencie o odvolávaní prezidenta v českom parlamente.
Na úvod totiž sľuboval, že ak plánovanú žalobu na prezidenta odborníci odborne roztrhajú na kusy, sám ju zje. Aby chutila, priniesol si so sebou kečup.
Láska bol jedným z autorov žaloby, ktorá prešla Senátom. Prezidentovi vyčítali, že sa snaží meniť český politický systém, koná tým protiústavne a mal by byť odvolaný.
Jedným z dôvodov bolo napríklad vymenovanie vlastnej úradníckej vlády v roku 2013, ktorá nemala šancu získať väčšinu v parlamente, alebo tohtoročné odmietanie vymenovať ministra kultúry, ktorého mu navrhol premiér.
Nemali sme inú možnosť
Žalobu však musí podať dolná komora parlamentu a Láska vedel, že tam nemá šancu prejsť. Za prezidentom stáli vládne strany, komunisti aj krajní pravičiari okolo Tomia Okamuru, nemala teda šancu získať potrebnú trojpätinovú väčšinu.
Napriek tomu si za ňou stojí, tvrdí, že ak senátori vidia porušenie ústavy, nemajú inú možnosť než konať. Ak by žaloba prešla, čo sa nestalo, rozhodoval by o nej ústavný súd.

Rovnako ako v prípade impeachmentu narážal Láska na otázku, či nejde v skutočnosti o politický krok, nie právny.
„Zaznievali argumenty typu, že je to viac predvolebná kampaň ako vážne myslený zámer,“ povedal v rozhovore pre Aktuálně.cz.
V Česku nešlo o prvú žalobu na prezidenta. Ešte v roku 2013 sa senátori pokúsili zažalovať končiaceho prezidenta Václava Klausa, vyčítali mu najmä širokú amnestiu, ktorú udelil krátko pred koncom úradovania.
Žalobu za velezradu však hneď po schválení v Senáte zamietol ústavný súd s tým, že v tom čase už Klaus prezidentom nebol a žalovať ho tak nemožno.
„Stíhať prezidenta by malo byť možné aj po skončení mandátu,“ reagoval vtedy senátor František Bublan, ktorý za žalobu zahlasoval.