Havana 20. mája (TASR) - Asi 200 kubánskych disidentov zišlo sa dnes na okraji Havany na bezprecedentnom prvom stretnutí Zhromaždenia na podporu kubánskej občianskej spoločnosti - Spojenými štátmi podporovanej organizácii združujúcej desiatky disidentských skupín z celého ostrova.
Účastníci schôdzky žiadali slobodu, prepustenie politických väzňov, presadenie demokratických reforiem a zvrhnutie kubánskeho vodcu Fidela Castra.
Kubánska vláda povolila stretnutie disidentov, ale v uplynulých dňoch vyhostila českého senátora Karla Schwarzenberga a nemeckého poslanca Arnolda Vaatza, ktorí sa ho mali zúčastniť ako pozorovatelia.
Okrem toho kubánske úrady zadržali jedného talianskeho a troch poľských novinárov. Zdôvodnili to tým, že zadržaní na Kubu cestovali na turistické vízum, ale podnikali "neturistické aktivity".
Podľa agentúry AP sa vo väzbe ocitli a na deportáciu čakajú aj ďalší traja Poliaci: jeden ľudskoprávny aktivista a dvaja hispanisti.
Vlády všetkých zainteresovaných štátov proti postupu kubánskych úradov protestovali a žiadali jeho vysvetlenie.
Spoluorganizátorka schôdzky disidentov Martha Beatriz Roqueová označila vyhostenia sympatizujúcich cudzincov za dôkaz totalitárneho charakteru Castrovej vlády. "Žiaden štát, žiaden režim a žiadna strana nemá právo kontrolovať celý národ. Preto sme tu," vysvetlila príčiny, ktoré viedli k zvolaniu dnešnej akcie.
Roqueová súčasne vyjadrila nádej, že napriek obštrukciám úradov, ktoré bránia disidentom v ceste do Havany, sa na zhromaždení zíde 360 delegátov, a pripomenula, že ide o prvé podujatie tohto druhu do roku 1959, keď sa Castro ujal moci. V roku 1996 zorganizovaná schôdzka disentu bola totiž odvolaná po tom, ako polícia zatkla väčšinu vodcov opozície.
Prezident USA George W. Bush vo videoposolstve k účastníkom schôdzky prisľúbil, že jeho vláda - napriek vlaňajšiemu uvoľneniu reštrikčných opatrení - bude pokračovať v nátlaku, ktorého cieľom je dosiahnuť politické zmeny na Kube a slobodu pre kubánsky ľud.
Stretnutia sa ako pozorovatelia zúčastnili diplomati z USA a Európy.
V júni ministri zahraničných vecí európskej dvadsaťpäťky prehodnotia januárové rozhodnutie dočasne zrušiť sankcie proti Kube. Do úvahy budú pritom brať stav vývoja demokracie a ľudských práv na Kube, ktorej vláda však ignorovala výzvy na prepustenie 61 väznených disidentov.
EÚ už deklarovala, že jej vzťahy s Kubou vyhostenie českého senátora Schwarzenberga a poslanca nemeckého Bundestagu Vaatza poškodilo. Urobili sme voči Kube správne kroky a očakávame ich aj od kubánskej vlády. Prípady ako tieto nejdú správnym smerom, povedal dnes hovorca Európskej komisie.
2 20 pel