Loading
...
HAMBURG. Biblia vytlačená tlačiarenským lisom z obdobia jeho vynálezcu Johanna Gutenberga sa v pondelok v Hamburgu vydražila za 1 050 000 eur.
Dvojzväzkovú publikáciu z roku 1462 získal súkromný švajčiarsky zberateľ, oznámila aukčná sieň Ketterer Kunst.
Podľa jej hovorkyne ide o najdrahšiu bibliu, aká kedy bola v Nemecku vydražená.
Aukčný dom hodnotu biblie odhadoval na milión eur. "Latinská Biblia Johannesa Fusteho a Petera Schöffera, priamych nástupcov Johanna Gutenberga, je absolútne majstrovské dielo, ktoré bolo vytlačené ešte za života vynálezcu tlačiarenského lisu," uviedla aukčná sieň.
Johannes Gutenberg, ktorý sa narodil okolo roku 1400 a zomrel v roku 1468, vniesol revolúciu do spôsobu výroby kníh.
Len sedem rokov po vzniku slávnej Gutenbergovej latinskej Biblie vytlačil jeho žiak Peter Schöffer pod novým majiteľom tlačiarne Johannesom Fustem Bibliu s modernejším písmom.
Exemplár vytlačený na pergamene je čo do zručnosti spracovania porovnateľný s Gutenbergovou Bibliou, poznamenala agentúra DPA.