Londýn 19. marca (TASR) - Akčná skupina ministrov britského Spoločenstva národov (Commonwealth) dnes v rámci prvého dňa jej rokovaní v Londýne zvažovala ďalší postup voči Zimbabwe pre alarmujúci počet prípadov porušovania ľudských práv v tejto krajine.
Zimbabwianskeho prezidenta Roberta Mugabeho, ktorý je pri moci od získania nezávislosti v roku 1980, Západ kritizoval hlavne za obsadzovanie fariem vlastníkov z radov belošskej menšiny a za potláčanie slobody médií a súdov.
V rozhovore pre britskú rozhlasovú a televíznu spoločnosť BBC austrálsky minister zahraničných vecí Alexander Downer vyjadril obavy zo zlyhávanie demokratických procesov v Zimbabwe. "Nebolo by vhodné, aby sa Commonwealth tomuto vývoju obrátil chrbtom. Vývoj tam už dosiahol bod, v ktorom musí Commonwealth prinajmenšom začať zvažovať kroky, čo podnikne," dodal Downer. Podľa neho však Zimbabwe z Commonwealthu zatiaľ nevylúčia. Oveľa pravdepodobnejšie je, že sa začnú bilaterálne rozhovory medzi Britániou a Zimbabwe. Británia sa však kvôli vyvlastňovaniu fariem a obmedzovaniu slobody tlače a súdnictva bude i naďalej pokúšať mobilizovať ostatné členské krajiny Commonwealthu, aby pokračovali v nátlaku na Mugabeho.
V uplynulých týždňoch sa v Zimbabwe začala kampaň proti disidentom a krajina sa ocitá čoraz v vážnejšej ekonomickej kríze. Mugabeho vláda však vyhlasuje, že kritika zo strany Londýna je len pokusom bývalého koloniálneho vládcu o poškodenie jej vzťahov na medzinárodnej scéne.
Akčná skupina ministrov Commonwealthu bude v rámci schôdzky rozoberať i možnosť nastolenia civilnej vlády v Pakistane a plánované voľby na tichomorskom ostrove Fidži po minuloročnom prevrate.