LONDÝN. Uniknuté dokumenty čínskej komunistickej strany ukazujú, že Čína zriadila najmä pre Ujgurov, moslimskú menšinu žijúcu na severozápade krajiny, tábory určené na ideologickú indoktrináciu a prevýchovu.
Tvrdí to Medzinárodné združenie investigatívnych novinárov (ICIJ), na ktorého zistenia upozornili svetové médiá, vrátane BBC a The Guardian, ktoré na vyšetrovaní spolupracovali.
Peking pre podozrenia z prevádzkovania táborov často čelí kritike. Oficiálne tvrdí, že zariadenia sú určené na dobrovoľné pracovné školenia.
Tábory na prevýchovu
Interný dokument z roku 2017 ale podľa denníka The Guardian potvrdzuje najrozsiahlejšiu hromadnú internáciu určitej etnicko-náboženskej menšiny od 2. svetovej vojny.

Navyše podrobne popisuje, ako tábory, v ktorých je v provincii Sin-ťiang najmenej milión ľudí, fungujú. Čína teraz publikované informácie označila za „výmysly“, napísal britský denník.
Dokumenty podľa ICIJ potvrdzujú množiace sa správy o tom, že Peking prevádzkuje tajné internačné tábory určené k nedobrovoľnej ideologickej prevýchove.
Tábory podľa najnovších dôkazov majú strážne veže a sú vybavené kamerovými systémami, ktoré majú zamedziť útekom.
Ujguri a ďalšie menšiny sú v zariadeniach hodnotené okrem iného na základe toho, ako ovládajú mandarínštinu, dominantnú verziu čínštiny, alebo či dodržiavajú prísne pravidla týkajúce sa všedného života. Bodový systém sa vzťahuje aj na zvládanie „ideologickej premeny“.
Prísny systém
Tábory musia dodržiavať prísny systém „úplnej fyzickej a psychickej kontroly“, každá budova musí byť obohnaná plotom a hlavnú bránu stráži polícia, píše The Guardian.

Chovanci môžu byť držaní po neurčitú dobu, najmenej však rok, manuál popisuje, kedy ich môžu navštíviť príbuzní, či kedy je možné použiť toalety.
Čínu tento mesiac kritizoval napríklad americký minister zahraničia Mike Pompeo. Spojené štáty sú podľa neho znepokojené správami, že čínske úrady „obťažujú, zadržiavajú a nezákonne zatýkajú“ rodinných príslušníkov ujgurských aktivistov, ktorí prešli internačnými tábormi v provincii Sin-ťiang.
Čína odmieta, že by s Ujgurmi zle zaobchádzala a dianie v Sin-ťiangu označuje za svoju vnútornú záležitosť.
O táboroch hovorí ako o strediskách odborného vzdelávania, kam sú ľudia posielaní okrem iného na politickú prevýchovu v rámci boja proti extrémistickým ideológiám.