Paríž 20. mája (TASR) - Popredný oponent ústavy Európskej únie zintenzívnil dnes výzvy, aby francúzska vláda odstúpila, ak voliči v referende 29. mája zmluvu odmietnu. Krajne pravicový politik Jean-Marie Le Pen tiež uviedol, že môže byť prineskoro na to, aby stúpenci euroústavy zvrátili prevahu táboru odporcov, ktorú naznačujú prieskumy.
Nový prieskum ukázal, že proti ústave je 53 percent Francúzov, ktorí sa už rozhodli, ako budú hlasovať. Ide o mierny nárast oproti prieskumom zo začiatku týždňa. V Holandsku, kde sa referendum uskutoční 1. júna, výsledky prieskumu podobne naznačili nárast podielu voličov nesúhlasiacich s euroústavou.
"Myslím si, že gestikulácia zástancov 'áno', mobilizácia zahraničných lídrov... nebudú mať vplyv na zámery Francúzov. Myslím si, že rozhodnutie už bolo urobené," vyhlásil Le Pen. "Ak krajina povie 'nie', mali by možno podniknúť kroky, ktoré neboli predpokladané, možno rezignáciu vlády," vysvetlil.
Prezident Jacques Chirac uviedol, že v prípade odmietnutia ústavy neodstúpi. Neistá by ale bola budúcnosť premiéra Jeana-Pierra Raffarina, najmä po tom, ako prieskumy naznačujú, že mnohí voliči chcú hlasovať proti dokumentu, aby tak ukázali nespokojnosť s vysokou nezamestnanosťou a ekonomickou politikou vlády.
Päť posledných prieskumov vo Francúzsku pripísalo náskok táboru odporcov, čím sa skončilo krátke obdobie, v ktorom opätovne prevládli zástancovia ústavy.
Ľavicoví aktivisti proti euroústave chcú, aby ju voliči odmietli a potrestali tak ekonomické reformy vlády, ako aj zlyhanie EÚ zabrániť strate pracovných miest v prospech krajín s nízkymi mzdami, ako je Čína. Po opätovných rokovaniach by podľa nich mohla vzniknúť ústava, ktorá by lepšie zohľadňovala obavy v sociálnej oblasti.
Lídri EÚ však trvajú na tom, že euroústava nemôže byť znova prerokovaná.
"Ak bude Francúzsko hlasovať 'nie' v referende o európskej ústavnej zmluve, Európska únia stratí 20 rokov," uviedol luxemburský premiér Jean-Claude Juncker pre dnešné vydanie belgických novín De Standaard. Podľa neho nie je nikto pripravený opätovne rokovať o ústave, pričom neexistujú tiež žiadne alternatívy.
"Ak by existoval plán B, potom by som ho musel predložiť ako predseda EÚ. Nemám však plán B, krátkodobo ani dlhodobo, a nikto ma o žiaden nežiadal. Práve ako neexistuje plán A alebo plán C," vyhlásil Juncker.