WASHINGTON, BRATISLAVA. Keď Gordon Sondland vstupoval do americkej diplomatickej služby ako veľvyslanec pri Európskej únii, nemal žiadne relevantné skúsenosti. Zakladateľ hotelovej siete však v roku 2017 daroval inauguračnému výboru nového prezidenta Donalda Trumpa milión dolárov.
To stačilo. V Spojených štátoch je bežné, že prezidenti posielajú na na vedúce posty zahraničných misií svojich sponzorov. Vtedy však ešte Trump nevedel, že Sondland ho môže nakoniec potopiť pri impeachmente, teda pri snahe demokratov odvolať prezidenta.
„Bolo tam niečo za niečo? Ako som už svedčil v minulosti, odpoveď je áno,“ povedal v stredu v Kongrese na otázku, či Trump žiadal pomoc od ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského vo voľbách. Zahraničná pomoc v kampani je v Spojených štátoch protizákonná.
Prezident a jeho konšpiračné teórie

Trump podľa demokratov žiadal od Zelenského, aby obnovil vyšetrovanie podozrení syna demokratického prezidentského kandidáta Joea Bidena z korupcie a aby sa prešetrila konšpiračná teória, že demokratické servery v roku 2016 nenapadli ruskí hackeri, ako to tvrdia americké tajné služby, ale niekto z Ukrajiny, aby pomohol Hillary Clintonovej.
Ukrajina síce nie je súčasťou Únie, ale Sondland sa z poverenia Bieleho domu zúčastňoval na rokovaniach, ktorých cieľom bolo tlačiť na Zelenského, aby vyšetrovania obnovil.
Spolupracoval pri tom s Trumpovým právnikom Rudym Giulianim, pričom o ich krokoch museli podľa Sondlanda vedieť aj minister zahraničných vecí Mike Pompeo, viceprezident Mike Pence a samotný Trump.