SME

Srbsko vyšetruje údajné verbovanie svojho agenta Ruskom

Nič nenaruší vzťahy so Srbskom napriek údajnému špionážnemu incidentu, uviedol Peskov.

Dmitrij Peskov, hovorca Kremľa.Dmitrij Peskov, hovorca Kremľa. (Zdroj: SITA/AP)

MOSKVA. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov vyjadril vo štvrtok presvedčenie, že údajný pokus ruského občana naverbovať príslušníka srbskej armády neovplyvní vzťahy medzi Moskvou a Belehradom.

Informovala o tom agentúra TASS.

"Nevieme, o aký druh incidentu išlo, musíme to ešte zistiť. To naozaj nie je v kompetencii prezidentskej administratívy," uviedol Peskov a vyjadril presvedčenie, že vzťahy medzi Ruskom a Srbskom sú také bratské, že ich "nič nemôže narušiť".

Ruský atašé mal verbovať dôstojníka

Povedal to v reakcii na správy, že srbský prezident Aleksandar Vučič nariadil špeciálnym zložkám, aby overili mediálne správy o údajných pokusoch naverbovať srbského dôstojníka zástupcom úradu ruského vojenského atašé.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa agentúry AP dostalo srbské vojenské spravodajstvo nariadenie preveriť správy o tom, že agent ruskej vojenskej spravodajskej služby bol nafilmovaný, ako upláca vysokopostaveného člena srbskej tajnej služby.

Srbsko pozná totožnosť aj predmet obchodu

Podľa informácií spravodajského servera B92.net je zmieneným ruským občanom Georgij Kleban - ruský spravodajský dôstojník, ktorý sa v súčasnosti v Srbsku nenachádza.

Server B92.net ďalej citoval Relju Zeljského, vedúceho analytického oddelenia srbskej tajnej služby - Bezpečnostno-informačnej agentúry (BIA) -, ktorý potvrdil, že srbské bezpečnostné služby poznajú totožnosť osoby nazývanej "vysokopostavený funkcionár s dôstojníckou hodnosťou", ako aj predmet obchodu.

Nechce však o tom hovoriť, pretože to narúša "citlivé pole pôsobnosti operatívneho zberu informácií a analýzy údajov".

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Zeljského "je nevyhnutné povedať, že podvratné spravodajské operácie v Srbsku, ktoré prebiehajú, by nemali byť spojené výlučne s Ruskou federáciou", pretože je to falošný záver, ani to nie je "izolovaný prípad".

"Naopak, hoci to znie ako konšpiračná teória, ďalšie veľké mocnosti, ako sú USA, Veľká Británia a Francúzsko, ale aj regionálni aktéri, napríklad Chorvátsko a Albánsko, sú veľmi aktívni pri dosahovaní svojich záujmov v Srbsku, čo sa očakáva v medzinárodných vzťahoch a politike. Srbsko sa nachádza vo veľmi špecifickej situácii za zložitých okolností, zatiaľ čo naše vedenie na čele s prezidentom Vučičom čelí veľkým tlakom, aby sa vzdalo určitých strategických smerov a kurzov, ktoré prijalo," dodal Zeljski.

SkryťVypnúť reklamu

Obálka s peniazmi

Srbská premiérka Ana Brnabičová uviedla, že ak sa to potvrdí, tak "to je vážny problém".

Video sa objavilo na YouTube 17. novembra. Je na ňom zjavne vidieť, ako ruský diplomat dáva srbskému agentovi tašku počas stretnutia v Belehrade.

Načítavam video...

Neskôr Srb vyberie obálku s peniazmi z toho, čo vyzerá ako tá istá taška. Srbská štátna televízia informovala, že srbská tajná služba potvrdila autenticitu videa.

Aj srbský minister obrany Aleksandar Vulin povedal pre tlačovú agentúru Tanjug, že "situácia je veľmi vážna".

Naznačil, že táto záležitosť má spojitosť s rozhodnutím Srbska zotrvať vojensky neutrálne aj napriek tomu, že väčšina krajín v balkánskom regióne je v NATO.

AP pripomína, že Srbsko sa uchádza o členstvo v Európskej únii, ale udržiava úzke vzťahy aj s Ruskom. Srbsko prisľúbilo, že zostane mimo NATO, a odmieta sa pridať k západným sankciám voči Rusku za jeho kroky na Ukrajine.

SkryťVypnúť reklamu

Ruská diplomacia: Ide o provokáciu

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová neskôr vo štvrtok vyhlásila, že špionážna aféra je len ďalšou provokáciou pred blížiacimi sa schôdzkami na vysokej úrovni medzi Moskvou a Belehradom.

"Zvykli sme si na to, že niekoľko dní pred summitom alebo kontaktmi na vysokej úrovni sa objavia údajné mimoriadne správy. Ako však plynie čas, všetko je vyvrátené, alebo sa ukáže, že ide o napochytro uvarenú provokáciu," citovala Zacharovovú agentúra TASS.

"Zrejme presne toto bola úloha autorov tohto videa. Bola to provokatívna akcia, pokus o vyvolanie určitého dojmu na ľudí pred sériu rozhovorov, stretnutí a návštev," dodala hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí.

Rusko

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 17 248
  2. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 5 835
  3. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 612
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 584
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 4 110
  6. Plátené tašky a opakované použitie 4 052
  7. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 2 478
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 378
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Národná garda v Los Angeles.

Národná garda má 325-tisíc vojakov.


17
Loď Madleen 1. júna na začiatku plavby z Catanie do Pásma Gazy.

Na palube Madleen sú aj aktivistka Greta Thunbergová, a europoslankyňa Hassanová.


TASR 2
Ilustračné foto

Išlo o úmyselný trestný čin. Zatiaľ nikoho nezadržali.


TASR
Pápež Lev XIV.  celebruje omšu počas slávnosti Zoslania Ducha Svätého – Turíce – na Námestí sv. Petra vo Vatikáne.

V rámci sviatku Turíce vyzval ľudí, aby prekonali strach z tých, ktorí sú iní.


TASR 4

Sportnet

Nemecko - Francúzsko: ONLINE prenos zo zápasu o 3. miesto Ligy národov.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu o tretie miesto v Lige národov: Nemecko - Francúzsko.


Tréner Slovana Vladimír Weiss st. a vpravo jeho asistent Boris Kitka.

Dianie v Slovane Bratislava v uplynulých týždňoch naznačuje, že neľahká situácia vládne pri tvorení nového kádra.


SITA
Hráči Sniny počas penaltového rozstrelu v zápase Snina - Lehota pod Vtáčnikom.

Futbalistom Sniny ostali oči pre plač.


Tréner Luciano Spalletti počas zápasu Nórsko - Taliansko v kvalifikácii MS vo futbale 2026.

Federácia ho cez víkend informovala, že s ním ďalej na lavičke národného nepočíta.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu