BRUSEL. Prípravy summitu Severoatlantickej aliancie v Londýne a nové výzvy, pred ktorými stojí NATO, boli hlavnou témou prvého dňa rokovaní ministrov zahraničných vecí členských krajín NATO v Bruseli.
Uviedol to šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák.
Vesmír ako nová doména
Hlavy vlád a štátov sa na londýnskom summite pokúsia popasovať s novými výzvami, ako sú terorizmus, hybridné hrozby či útoky prichádzajúce z kybernetického priestoru.

Podľa Lajčáka ministri na stredajších rokovaniach pozitívne zhodnotili nárast príspevkov členov Aliancie na obranu. Trend približovania sa k dvom percentám HDP vo výdavkoch na obranu je už podľa nich celkom viditeľný.
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v tejto súvislosti uviedol, že Aliancia na budúci týždeň podpíše kontrakt v hodnote jednej miliardy eur na modernizáciu svojich prieskumných lietadiel AWACS. Ide o projekt, ktorý potrvá do roku 2035.
Témou stredajších rokovaní boli aj vzťahy s Ruskom a Čínou. Aliancia tiež potvrdila svoju politiku otvorených dverí a prijímania nových členov.
Zároveň sa podľa jeho slov spojenci dohodli na tom, že vesmírny priestor bude "novou operačnou doménou" Aliancie, čo bude tiež predmetom rokovaní na londýnskom summite.
Nejde o zbrane, hovorí Lajčák
"Vesmír je priestor, kde NATO chce, aby platili isté pravidlá. Má to obranný charakter a je to v súlade s medzinárodným právom. V žiadnom prípade to neznamená umiestňovanie zbraní do vesmíru, ale lepšie zdroje informácií a posilnenie systému včasného varovania," opísal Lajčák novú operačnú doménu: v poradí piatu po operáciách, ktoré NATO prevádzkuje na súši, na mori, vo vzduchu a v online prostredí.
Šéf slovenskej diplomacie aj s odkazom na nedávny výrok francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona o "mozgovej smrti" NATO uviedol, že na prebiehajúcej schôdzke ministrov zaznelo silné posolstvo jednoty s tým, že Aliancia naďalej zostáva garantom bezpečnosti.
"Tie slová určite prispeli k tomu, že mnohí cítia potrebu vyjadriť názor, že Aliancia je jednotná a silná a dáva nám garancie, ktoré potrebujeme. Sme v časoch, keď sa menia pravidlá, máme zložité vzťahy s Ruskom, Čína čoraz viac ovplyvňuje náš život a naše vzťahy a sú tu nekonvenčné výzvy. Aliancia vznikla v iných časoch. Nové výzvy sa ťažko dajú uchopiť a preto je rozumné si sadnúť a zadefinovať si kam smerujeme," uviedol Lajčák.
Jeho nemecký rezortný kolega Heiko Maas navrhol zriadiť expertnú skupinu, ktorá sa bude zaoberať strategickým smerovaním Aliancie.
Spresnil, že by malo ísť o akúsi "reflexnú skupinu" pod vedením generálneho tajomníka, ktorá by aj za pomoci expertov z prostredia mimo NATO diskutovala o hlavných aktuálnych výzvach a odpovediach na ne.
"Ja som vo svojom vystúpení toto odporúčanie podporil," zdôraznil Lajčák a dodal, že tak urobila veľká väčšina ministrov.