ZÁHREB. Delegáti zjazdu Európskej ľudovej strany (EPP) v stredu v Záhrebe rozhodli, že novým a v poradí šiestym predsedom najväčšej politickej formácie v Európe bude Donald Tusk.
Získal 491 hlasov delegátov (93 percent) a vo funkcii od 1. decembra nahradí doterajšieho šéfa EPP Josepha Daula z Francúzska. Podľa informácií TASR hlasovali za Tuska aj delegáti slovenských politických strán, ktoré sú členmi EPP.
Končiaceho predsedu Európskej rady Tuska za kandidáta na predsedu EPP navrhla poľská strana Občianska platforma, ktorá je v súčasnosti v opozícii.
Tusk sa stal prvým politikom z krajín strednej a východnej Európy, ktorý bude udávať smer európskym ľudovcom a určovať priority, ktoré majú dopad aj na politiku EÚ a každodenný život Európanov.
Tuska už nebaví byť byrokratom
Nový predseda EPP Tusk už nemá záujem byť "hlavným európskym byrokratom" a chce sa popasovať s výzvami, ktorým čelí súčasná Európa.
Tusk skončí vo funkcií šéfa Európskej rady 30. novembra.

"Po piatich rokoch ma už nebaví byť hlavným európskym byrokratom. Som pripravený na boj, dúfam, že ste tiež pripravení," povedal pred asi 2000 delegátmi zo 40 krajín, ktorí sa zhromaždili na sneme v Záhrebe. Príhovor predniesol ešte pred svojím zvolením.
Zdôraznil v ňom, že EPP v čase "nezodpovedného populizmu" stavia na politickej zodpovednosti. Jednou z hlavných výziev strany v nasledujúcich rokoch bude podľa neho boj proti populizmu a manipuláciám.
"Dnes, dokonca viac ako v minulosti, strach zohráva v politike dôležitú úlohu. Mnoho ľudí sa obáva o svoju bezpečnosť viac ako o čokoľvek iné," skonštatoval Tusk. Pripomenul, že v obdobiach, ako sú migračná kríza alebo nová vlna terorizmu, dominuje v spoločnosti strach.
"Dajte nám pocit bezpečia - to som počul v Európe v posledných rokoch. V čase neistoty, keď sa všetko okolo nás zmení, si ľudia chcú byť istí, že tí, ktorí sú pri moci, ich neopustia," vyhlásil nový šéf EPP.
Tusk sa poďakoval svojmu predchodcovi vo funkcii Josephovi Daulovi, že za posledných šesť rokov na čele EPP "v skutočne ťažkom období" odviedol vynikajúcu prácu.
Priznal, že práve Daul ho pred rokom začal presviedčať, aby sa stal jeho nástupcom.
Vplyv EPP je nespochybniteľný
Lídri členských krajín EÚ z politickej rodiny ľudovcov sa stretávajú pravidelne pred každým summitom v Bruseli a hľadajú podporu pre politickú agendu, ktorá býva prerokúvaná na zasadnutiach Európskej rady (summit).
Vplyv EPP na európsku politiku je nespochybniteľný, lebo ľudovci majú väčšinu v Európskom parlamente aj v Európskej komisii a početné zastúpenie v Európskej rade.
Európski ľudovci mali od roku 1976, keď bola EPP založená, päť predsedov: Lea Tindemansa (Belgicko, 1976 - 1985), Pieta Bukmana (Holandsko, 1985 - 1987), Jacqua Santera (Luxembrsko, 1987 - 1990), Wilfrieda Martensa (Belgicko, 1990 - 2013) a Josepha Daula (Francúzsko, 2013 - 2019).
Donald Tusk bol jediným kandidátom na funkciu predsedu EPP. Pred zjazdom v Záhrebe sa v kuloároch EPP hovorilo aj o možnej kandidatúre bývalého írskeho premiéra Endyho Kennyho, ten však nakoniec nekandidoval.