ZÁHREB. Európske pravicové strany združené pod značkou Európskej ľudovej strany (EPP) si v stredu na sneme v Záhrebe zvolia nové vedenie.
K obnove vo vedení najväčšej celoeurópskej politickej strany dochádza po dosiahnutí relatívneho víťazstva vo voľbách do Európskeho parlamentu (EP) koncom mája tohto roku a zabezpečení pozície nového predsedu Európskej komisie.
Na dvojdňovom podujatí (20.-21.11.) sa zúčastní okolo 2000 delegátov zo 40 krajín. Spolupredsedami snemu EPP sú chorvátsky premiér Andrej Plenkovič, končiaci predseda EPP Joseph Daul a generálny tajomník EPP Antonio López-Istúriz.
Zamerať sa chcú na mládež a ekológiu

S obnoveným predsedníctvom chcú európski ľudovci navrhnúť novú ekologickú platformu a politiku v prospech mládeže, čo možno vnímať ako dôsledok nárastu vplyvu ekologických strán naprieč Európou a aj pribúdania globálnych protestov volajúcich po znížení skleníkových emisií, udržateľnosti a záchrane Zeme.
Na poprednom mieste budúcej politickej stratégie EPP je aj rozšírenie Európskej únie o krajiny západného Balkánu, najmä po tom, čo Francúzsko v októbri vetovalo začatie prístupových rokovaní so Severným Macedónskom a s Albánskom.
Očakáva sa tiež, že EPP navrhne a zavedie účinnejšie politiky aj na ochranu demokracie a mieru v Európe a v jej tesnom susedstve. Tie zámery ešte pred snemom v Záhrebe naznačili Daul a López-Istúriz.
Loading
...
Pozvali viaceré známe tváre
Na zozname hostí sú viaceré hlavy vlád a štátov EÚ ako nemecká kancelárka Angela Merkelová, či predseda Európskej rady Donald Tusk, alebo írsky premiér Leo Varadkar.
EPP bola založená v roku 1976 spojením kresťanských demokratov s konzervatívcami a ďalšími stredopravicovými stranami.
Má 84 členských strán zo 43 európskych krajín. So 182 kreslami je v 751-člennom Európskom parlamente najväčšou skupinou. Tento stav sa nezmení ani po brexite.
Ľudovci spolu so socialistami a demokratmi, liberálmi a zelenými tvoria väčšinovú proeurópsku alianciu v EP, ktorá sa snaží minimalizovať vplyv poslancov z frakcií zastupujúcich rôzne populistické, euroskeptické či dokonca eurofóbne politické strany.