JERUZALEM. Palestínska samospráva odsúdila rozhodnutie Spojených štátov, ktoré v pondelok oznámili, že židovské osady v Predjordánsku už viac nebudú považovať za nezákonné.
Informovala o tom agentúra AFP.
Medzinárodné právo vs "historická neprávosť"
Hovorca palestínskeho prezidenta Mahmúd Abbás Nabíl abú Rudajná v pondelok v reakcii na krok USA uviedol, že Washington "nie je kvalifikovaný ani oprávnený na to, aby rušil rezolúcie v oblasti medzinárodného práva a nemá právo prisúdiť zákonnosť žiadnemu izraelskému osídľovaniu".
Krok naopak privítal izraelský premiér Benjamin Netanjahu, podľa ktorého takéto zmena politiky USA "napráva historickú neprávosť" dotýkajúcu sa zhruba 600.000 izraelských osadníkov žijúcich v Predjordánsku a východne od Jeruzalema - medzi tamojšou populáciou zhruba 2,9 milióna Palestínčanov.
"Táto politika odráža historickú pravdu, že Židia nie sú v Judsku a Samárii zahraničnými kolonistami," uviedol Netanjahu používajúci pre Predjordánsko biblické termíny.
"V skutočnosti sa voláme Židia (hebrejsky Jehudi - judský, pochádzajúci z Judska), pretože sme ľudom Judska," dodal.
Problém pre trvalý mier
Od rozhodnutia USA sa v pondelok dištancovala Európska únia. Informovala o tom agentúra DPA.
"Postoj Európskej únie k izraelskej politike budovania osád na okupovanom palestínskom území je jasný a ostáva nemenný," uviedla v pondelok večer v Bruseli vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová.
Dodala, že osídľovanie tohto územia je v súlade s medzinárodným právom nezákonné a podkopáva "vyhliadky na trvalý mier" aj životaschopnosť riešenia dvoch štátov.
Právna analýza
Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo predtým oznámil, že USA už nebudú pokladať židovské osady v Predjordánsku za nezákonné.
"Po dôkladnom preštudovaní všetkých strán právnej debaty dospeli Spojené štáty k záveru, že zakladanie izraelských osád na Západnom brehu (Jordánu) nie je samo osebe v rozpore s medzinárodným právom," uviedol.

Zmene politiky Washingtonu ohľadom židovských osád v Predjordánsku predchádzala približne rok trvajúca analýza vypracovaná právnym oddelením ministerstva zahraničných vecí, na ktorej sa podieľali odborníci v oblasti medzinárodného práva, ako aj predstavitelia iných krajín.
Vznik analýzy podnietilo rozhodnutie administratívy predchádzajúceho amerického prezidenta Baracka Obamu z decembra 2016 podporiť rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN, podľa ktorej je budovanie židovských osád v Predjordánsku v "jednoznačnom rozpore" s medzinárodným právom a nemá "nijakú právnu validitu".