Londýn 20. mája (TASR) - Britskí vedci vyklonovali po prvý raz v Európe ľudské embryá. Kolektív výskumníkov z univerzity v Newcastle preniesol v piatok 13. mája do vajíčok 11 darkýň dedičný materiál z iných buniek. Využil pritom princíp, pomocou ktorého vyklonovali v roku 1996 ovcu Dolly.
Tri zo vzniknutých ľudských klonov prežili v laboratórnych podmienkach tri dni, ďalší klon päť dní.
Britské úrady povolili podobné experimenty už v uplynulom roku. Lekár Miodrag Stojkovič pôvodom zo Srbska poznamenal v tejto súvislosti, že v iných európskych krajinách by sa už bol dostal do väzenia.
O krôčik ďalej ako britskí veci pokročili v oblasti klonovania odborníci z Južnej Kórey, ktorí vyklonovali prvé ľudské embryo ešte v uplynulom roku a získali z neho aj zárodočné kmeňové bunky. Vo štvrtok prišla zo Soulu správa, že tunajším vedcom sa podarilo získať z naklonovaných embryí kmeňové bunky určené priamo pre konkrétneho ťažko chorého pacienta. Tieto bunky majú rovnaký dedičný základ, aký má aj postihnutý človek a teda nehrozí nebezpečie, že jeho organizmus by ich v prípade implantácie mohol odmietnuť.
Tak juhokórejským ako aj britským vedcom ide o tzv. terapeutické klonovanie. Jeho cieľom je získať z naklonovaných embryí kmeňové bunky, ktoré majú tú výhodu, že sa z nich môžu vyvinúť bunky všetkých telesných orgánov. Vedci dúfajú, že práve tento spôsob im raz umožní získať tkanivo, ktoré dokáže nahradiť choré a poškodené bunky. Takýto postup by umožnil liečbu degeneratívnych ochorení mozgu, napríklad Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby, ďalej cukrovky, infarktu, ale aj onkologických onemocnení. Lekári v Newcastle a v Soule však zdôrazňujú, že výskumy v tejto oblasti sú len na začiatku a ich konkrétne výsledky možno očakávať až vo vzdialenej budúcnosti.
Technika klonovania má však aj svojich odporcov. Predstavitelia cirkví vytýkajú výskumníkom, že pestujú kanibalizmus. V každom embryu - aj keď je nepatrné - sa skrýva jedinečný človek. Je neetické produkovať embryá len preto, aby sa použili v záujme iných ľudí a potom ich zničiť.
Zástancovia techniky klonovania však oponujú tým, že embryá pozostávajú z niekoľkých stoviek buniek a nemožno ich považovať za ľudí. Biológ Gerald Schatten z univerzity v Pittsburghu sa pýta: "Nie je morálnou povinnosťou vedcov zodpovedne rozvíjať tento výskumný odbor, keď existuje perspektíva, že práve jeho pomocou sa budú môcť liečiť strašné choroby a poranenia, spôsobujúce nesmierne veľa ľudského utrpenia?"