Hongkong 20. mája (TASR) - Vatikán sa veľmi snaží o otvorenie rozhovorov s Čínou o nadviazaní diplomatických stykov a je ochotný vzdať sa svojich vzťahov s Taiwanom. V rozhovore pre agentúru Reuters to povedal šéf hongkonskej diecézy, biskup Joseph Zen.
"Svätá stolica si veľmi želá rokovania a je pripravená prepnúť diplomatické vzťahy a je ochotná dovoliť vláde v Pekingu, aby mala určité slovo pri voľbe biskupov," povedal Zen.
Podľa Zena Vatikán tento "stály a jednohlasný postoj" zaujal pred viacerými rokmi a má aj podporu nového pápeža Benedikta XVI.
Zen dodal, že Vatikán ťažké rozhodnutie obetovať vzťahy s Taiwanom prijal v snahe zaistiť náboženskú slobodu pre katolíckych veriacich v Číne, najľudnatejšej krajine sveta, ktorá prísne kontroluje praktizovanie náboženského vierovyznania.
Komunistická Čína považuje Taiwan za odštiepeneckú provinciu, ktorá musí byť opätovne zjednotená s pevninskou časťou krajiny. Taiwan sa vyvíja samostatne od roku 1949, keď sa po víťazstve komunistov na ostrov uchýlila nacionalistická vláda.
V rámci svojej politiky jednej Číny Peking odmieta diplomatické styky s krajinami, ktoré uznávajú Taiwan. USA, najdôležitejší spojenec Taiwanu, svoje diplomatické styky z Taiwanu na Čínu presmerovali v roku 1979.
"Pápež Benedikt sa, ešte ako kardinál (Joseph) Ratzinger, podieľal na dôležitých predchádzajúcich stretnutiach, na ktorých sa o záležitosti hovorilo. Takže je veľmi informovaný a zdieľa spoločný postoj," povedal Zen.
Čína opakovane odmietla umožniť Vatikánu menovať biskupov argumentujúc, že by išlo o zasahovanie do jej vnútorných vecí.
Benedikt minulý týždeň pred veľvyslancami pri Svätej stolici vyjadril nádej v nadviazanie diplomatických vzťahov s krajinami, ktoré ešte nemajú s Vatikánom oficiálne styky. Podľa mnohých názorov narážal hlavne na Čínu - jedinú mocnosť, ktorá pápeža neuznáva.
Podľa Zena je "veľmi pravdepodobné", že neformálny dialóg medzi Vatikánom a Pekingom sa možno začal koncom roku 2004 prostredníctvom poverených tretích strán.
Skupinu zastupujúcu Vatikán identifikoval ako Comunita di Sant Egidio, laické katolícke hnutie, ktoré vykonáva evanjelizáciu a charitu po celom svete. "Dialóg prebieha medzi touto skupinou a skupinou čínskych vedcov. Je na neoficiálnej úrovni," uviedol Zen.
Peking vzťahy s Vatikánom prerušil v 50. rokoch po vyhostení kléru z cudziny. Veriaci môžu navštevovať len štátom povolené kostoly, ktoré sľúbia vernosť Pekingu, aj keď mnohé z nich tajne uznávajú autoritu pápeža.
Mnohí veriaci náboženstvo vyznávajú v tajných cirkvách a občas dochádza k prenasledovaniu kňazov zo strany úradov. V apríli zatkli sedem kňazov.
Taiwan v apríli vyhlásil, že nevidí dôvod na obavy zo straty Vatikánu ako jedného z mála spojencov, keďže v Číne nie je náboženská sloboda.
Zen dialóg označil za inteligentný prístup, ktorý môže otvoriť cestu pre skutočné rokovania.
"Peking možno dáva prednosť kontaktom s laikmi ako s arcibiskupom. Ale tento (dialóg) je pravdepodobný, lebo bol spomenutý niekedy, keď som bol v Ríme," povedal Zen. "Tí ľudia (z laického hnutia) sú veľmi schopní. Mnohí sú univerzitní profesori ... veľmi vzdelaní o histórii, štruktúre cirkvi. Ale Svätá stolica sa musí dostať k oficiálnym vyjednávaniam," vyhlásil Zen. Biskup zdôraznil, že pred podniknutím akýchkoľvek krokov musia Vatikán a Peking najprv rokovať a dospieť k dohode.
"Je neférové, že Svätá stolica musí urobiť taký veľmi ťažký krok (vzdať sa vzťahov s Taiwanom) bez akéhokoľvek prísľubu od druhej strany. Čo nám dávate? Len po diskusii, dohode, potom vy urobíte toto, ja to. Každá strana musí urobiť ústupky," povedal Zen.