HONGKONG, BRATISLAVA. Kampus Čínskej univerzity v Hongkongu je asi pol hodiny jazdy od centra mesta, obklopený zelenými horami a športoviskami. K univerzitným budovám sa však nedostanete – príjazdové cesty od pondelka blokujú kusy nábytku, kontajnery aj zoťaté stromy.
Horia tam autá aj odpad na zemi. Z jednej strany stoja študenti v maskách, ozbrojení tehlami, zápalnými fľašami či dokonca lukmi s horiacimi šípmi.
Z druhej strany postupuje polícia, ktorá do davu strieľa slzotvorný plyn a gumové projektily.
Po šiestich mesiacoch nepokojov v meste sa hongkonské univerzity menia na bojisko medzi demonštrantmi za demokratizáciu Hongkongu a políciou. Obe strany začínajú byť násilnejšie a mesto je na pokraji kolapsu.
Bojisko na univerzitách
Keď sa 22-ročný demonštrant Alex Čou snažil v piatok utiecť pred slzotvorným plynom, spadol z tretieho poschodia garáže a zahynul. Najmä nespokojní študenti, ktorí v Hongkongu už od júna protestujú proti tlaku režimu v Pekingu, vinia za prvú obeť protestov práve políciu.

Pôvodne nenásilné protesty proti zákonu o vydávaní podozrivých osôb do Číny sa postupne menia na čoraz násilnejšie konflikty z oboch strán. Hongkonská vláda podporovaná Pekingom zatiaľ neustupuje, no napriek mnohým zatknutiam sa nevzdávajú ani demonštranti.
„V nedeľu začala polícia mlátiť a zatýkať ľudí v obchodných centrách, kde sa rodiny tradične cez víkend schádzajú,“ opisuje napätú situáciu analytik Inštitútu ázijských štúdií Martin Šebeňa, ktorý v Hongkongu pracuje.