WASHINGTON, BRATISLAVA. Najbližšie k odvolaniu mal americký prezident Andrew Johnson, ktorého do prezidentského kresla dostala smrť Abrahama Lincolna.
Johnson bol Lincolnovým viceprezidentom a po zavraždení prezidenta v roku 1865 prevzal jeho miesto v Bielom dome.

V roku 1868 Johnsona obvinili z pokusu o odvolanie jeho odporcu, ministra vojny Edwina M. Stantona, na čo prezident podľa novely zákona nemal bez súhlasu Kongresu právo.
Impeachment, teda ústavná žaloba proti Johnsonovi, mal až jedenásť článkov a išlo v podstate o zoznam jedenástich dôvodov, pre ktoré by mal byť prezident odvolaný z funkcie.
Keďže dolná komora Kongresu impeachment schválila, Johnson čelil hlasovaniu o odvolaní v Senáte. Tam ho napokon zachránil jediný hlas.
Až 35 senátorov hlasovalo za jeho odvolanie, 19 ich bolo proti. Na potrebný dvojtretinový súhlas s odvolaním to však nestačilo. Po tom, ako sa Johnson o tesnom výsledku dozvedel, rozplakal sa.
Web history.com pripomína, že doslúžil až do konca svojho funkčného obdobia. Napokon sa stal prvým a dodnes aj jediným exprezidentom Spojených štátov, ktorý sa po doslúžení v prezidentskom úrade dostal do Senátu.
Impeachment
- ústavná žaloba, ktorú možno podať na vysokopostavených predstaviteľov štátu vrátane prezidenta či viceprezidenta,
- na jej podanie je potrebná väčšina poslancov dolnej komory amerického kongresu - Snemovne reprezentantov,
- na to, aby bol prezident napokon uznaný za vinného, treba dvojtretinový súhlas senátorov v hornej komore Kongresu. V nej majú prevahu republikáni.
Proces s Trumpom sa dostáva pred kamery
O viac než sto rokov neskôr čelil hrozbe impeachmentu republikán Richard Nixon pre aféru Watergate. Napokon odstúpil sám, vedomý si hrozby, že hlasovanie v Senáte by pravdepodobne nezvládol.
Demokrata Billa Clintona v roku 1998 väčšina senátorov podporila, takže vo funkcii zotrval.
Súčasný americký prezident Donald Trump je štvrtým prezidentom v histórii Spojených štátov, ktorý ústavnej žalobe čelí.
V stredu sa proces Trumpovho impeachmentu stal verejným.
Kľúčoví svedkovia dosiaľ vypovedali za zatvorenými dverami a ich svedectvá sa na verejnosť dostávali iba prostredníctvom uniknutých informácií, ktoré médiám posunuli ich zdroje. Odteraz budú vypočúvania svedkov verejné.
Na čo sa spoliehajú demokrati a aká je stratégia republikánov? Prinášame otázky a odpovede.