ISTANBUL, BRATISLAVA. Najskôr to bolo len stretnutie s niekoľkými tureckými záchranármi, ktorí sa špecializovali na zemetrasenia. Neskôr tréningy asi dvadsaťčlenného tímu zo severu Sýrie.

Členovia Sýrskej civilnej obrany, známejšej pod názvom Biele prilby, tvrdia, že počas ôsmich rokov vojny zachránili desaťtisíce ľudí.
Pri vzniku dobrovoľníckej organizácie stál od začiatku bývalý britský vojak a bezpečnostný expert James Le Mesurier. Biele prilby aj on sám za svoje aktivity často čelili útokom sýrskeho režimu aj propagande.
Le Mesuriera našli v pondelok mŕtveho pred jeho domom v Istanbule. Turecká polícia naznačuje, že môže ísť o samovraždu. Incident chce však najmä pre časté útoky vyšetriť.
Záchrancovia aj háveď
K pôvodne malej, prevažne zahraničnej organizácii sa postupne pridalo vyše tritisíc dobrovoľníkov, takmer výhradne miestnych ľudí.
"Každý z nich je Sýrčan a každý mal pred pár rokmi ešte inú prácu. Sú to bývalí pekári, robotníci, taxikári, študenti, učitelia..." povedal ešte v roku 2015 Le Mesurier v rozhovore pre televíziu al-Džazíra.

Bývalý britský vojak pomáhal so zakladaním organizácie aj so zháňaním financií – najskôr mali peniaze najmä od vlád Británie, Dánska a Japonska, postupne sa pridávali aj ďalšie.
Biele prilby boli často prvé na mieste bombardovania či bojov. Mnohí členovia sa rozhodli z krajiny neutiecť a pomáhať, napriek tomu, že nemali tréning.