MADRID. Vládu, ktorá vznikne po nedeľňajších predčasných parlamentných voľbách v Španielsku, vytvoria podľa všetkého Španielska socialistická robotnícka strana (PSOE) súčasného premiéra Pedra Sáncheza a ľavicová strana Podemos Pabla Iglesiasa.
V utorok to oznámili na spoločnej tlačovej konferencii lídri oboch strán, ktorí sa už dohodli aj na tom, že Sánchez bude premiérom a Iglesias vicepremiérom budúcej vlády.

Keďže PSOE a Podemos ani dokopy nedisponujú parlamentnou väčšinou, do ktorej im chýba ešte 21 kresiel, budú sa snažiť do vlády zahrnúť ešte niektoré menšie strany.
Po nedeľňajších voľbách budú mať Sánchezovi socialisti v parlamente 120 poslancov, čiže o troch menej ako doteraz.
Na druhom mieste skončila Ľudová strana (PP), ktorá si naopak polepšila zo 66 na 88 parlamentných kresiel.
Najväčší skok zaznamenala krajne pravicová strana Vox, ktorá sa vyšvihla na tretie miesto a bude mať 52 poslancov, pričom doteraz ich mala 28. Podemos si naopak mierne pohoršil, v doterajšom parlamente mal 42 poslancov a teraz ich bude mať 35.
Hlavným porazeným týchto volieb sa stala pravicová strana Ciudadanos (Občania), ktorá klesla z tretieho až na šieste miesto a namiesto doterajších 57 bude mať len desiatich poslancov.
Jej predseda Albert Rivera už po tomto volebnom debakli oznámil, že odstúpi z predsedníckeho postu.
Dolná komora španielskeho parlamentu má 350 kresiel a na nadpolovičnú väčšinu teda akákoľvek vláda potrebuje podporu 176 poslancov.
Predseda strany Vox Santiago Abascal už v pondelok vyhlásil, že táto strana určite zostane v opozícii, keďže tak si to podľa neho priali jej voliči. Voľby podľa neho "zmenili Vox na hrádzu proti (katalánskemu - pozn. SITA) separatizmu a proti totalitným zákonom progresívcov, ktorí budú mať po dlhom čase tvrdú opozíciu".
Vox síce deklaruje, že by do vlády nešiel, druhá vec však je, že ho do nej ani nikto nevolal. Sánchez už krátko po zatvorení volebných miestností deklaroval, že sa bude snažiť o vytvorenie "progresívnej vlády".
O vytvorenie vlády so stranou Podemos sa Sánchezova PSOE usilovala aj po aprílových predčasných voľbách, pričom vtedy mali tieto strany dokopy viac poslancov ako teraz. Sánchez si však vtedy kládol podmienky, ktoré Podemos mohol len ťažko splniť, napriek tomu, že stále ustupoval.
Mnohí analytici preto uvádzali, že premiér v skutočnosti vládu s Podemosom vytvoriť nechce.
Sánchez najprv dlhé týždne odmietal, aby bol Podemos súčasťou vlády, a požadoval, aby jej len zaisťoval podporu v parlamente. Následne si dal podmienku, že predseda tejto strany Iglesias nebude súčasťou vlády, s čím šéf Podemosu súhlasil, ale len za podmienky, že jeho strana získa taký podiel na vláde, aký jej prislúcha podľa volebných výsledkov.
Sánchez vtedajšiu neochotu začleniť do vlády Iglesiasa vysvetľoval tým, že má s týmto politikom odlišný názor na príliš veľa otázok, a predovšetkým na otázku posilnenia autonómie Katalánska, s ktorým socialisti nesúhlasia, zatiaľ čo Podemos proti nemu nenamieta.