MOSKVA. Vojenský súd v juhoruskom Rostove v utorok vyniesol trest odňatia slobody v trvaní od sedem do 19 rokov nad šiestimi krymskými Tatármi, ktorých uznal za vinných z členstva v zakázanej teroristickej organizácii".
Súdne konanie nad šesticou mužov trvalo tri roky, informovala agentúra AFP.
Súdy majú byť spolitizované

Muži boli zadržaní v roku 2016 pre podozrenie v členstva v panislamskej skupine Hizb ut-Tahrír, ktorá je v Rusku zakázaná. Okrem toho voči nim vzniesli obvinenia zo zosnovania sprisahania s cieľom zvrhnúť vládu.
Všetci šiesti muži tieto obvinenia odmietli. Ľudskoprávne organizácie ich stíhanie i súdny proces označili za politicky motivované a zamerané proti krymským Tatárom.
Táto prevažne moslimská etnická skupina tvorí asi tretinu obyvateľstva Krymského polostrova a ktorá bola počas druhej svetovej vojny prenasledovaná stalinistickým režimom.
Ľudskoprávna organizácia Amnesty International považuje jedného z odsúdených za väzňa svedomia a verdikt súdu označila "pozoruhodne krutý".
"Týmto rozhodnutím (súdu) sa končí to, čo sa dá opísať iba ako fingovaný súdny proces," uviedla riaditeľka Amnesty pre východnú Európu a strednú Áziu, Marie Struthersová.
Krymskí Tatári hovoria o perzekúciách
Ruské bezpečnostné sily sa na členov skupiny Hizb ut-Tahrír zameriavajú vo zvýšenej miere odvtedy, ako Rusko v roku 2014 anektovalo Krym.
Táto islamistická skupina na Ukrajine zakázaná nie je, ale Rusko a niekoľko ďalších bývalých sovietskych republík ju považuje za "teroristickú" organizáciu.
Najvyšší súd Ruskej federácie ju v roku 2003 na území Ruska zakázal.
Ruská organizácia pre ochranu práv Memorial eviduje, že v súčasnosti je v Rusku vo vyšetrovacej väzbe alebo už odsúdených viac ako 300 ľudí, ktorí boli obvinení z napojenia na Hizb ut-Tahrír.
Vyše 60 z nich odsúdili v Rusku na 15 a viac rokov väzenia, informoval Memorial.
Krymskí Tatári tvrdia, že ruské úrady využívajú právne predpisy, ktoré kriminalizujú Hizb ut-Tahrír, aby stíhali členov ich komunity za odmietnutie anexie Krymu i ruskej vlády.