SARAJEVO. Bosna prijme späť svojich obyvateľov, ktorých zadržali za ich boj na strane džihádistickej organizácie Islamský štát (IS).
Bosniansky minister pre bezpečnosť Dragan Mektič podľa tlačovej agentúry AP v pondelok vyhlásil, že v sýrskych táboroch sa stále nachádza približne 260 bosnianskych obyvateľov vrátane zhruba 100 mužov a 160 žien a detí.
Minister dodal, že krajina prijme späť iba potvrdených bosnianskych obyvateľov.
Hrozia im až desaťročné tresty
Bosna zaviedla pre svojich občanov, ktorí bojujú v zahraničných konfliktoch alebo verbujú iných, tresty odňatia slobody do desať rokov.
Mektič tvrdí, že bývalí bojovníci a jedno trojročné dieťa sa mali vrátiť do vlasti už v októbri, ale ich príchod sa odložil vzhľadom na obnovenie bojov v Sýrii.
Turecko v pondelok deportovalo amerického občana; tamojšia vláda začala novú iniciatívu zameranú na posielanie zadržaných zahraničných bojovníkov do ich materských krajín.
Holandský súd nariadil priviesť deti radikálov
Holandský súd nariadil tamojšej vláde, aby sa pokúsila priviesť do krajiny deti matiek, ktoré vycestovali do Sýrie, aby sa pridali k extrémistickej skupine Islamský štát.

Súd v Haagu v pondelok dospel k takémuto rozhodnutiu v prípade, ktorý právnici podali v mene 23 žien a 56 detí žijúcich v táboroch v severnej Sýrii.
Deťom v táboroch na severovýchode Sýrie hrozí, že ich zabije ostreľovanie táborov alebo že ich sexuálne zneužijú. Deti už teraz trpia zlými hygienickými podmienkami, nedostatočnou zdravotnou starostlivosťou a stravou, doplnil sudca.
Väčšina detí je mladšia než šesť rokov. "Tieto deti nenesú zodpovednosť za konanie svojich rodičov, nech bolo akokoľvek závažné," uviedol sudca.
"Sú obeťami konania svojich rodičov", a preto holandská vláda nemá povinnosť priviesť do vlasti aj ich matky, uviedol sudca.
"Tieto ženy vedeli, že organizácia, do ktorej vstupujú, je vinná z brutálnych a vážnych zločinov", napísal súd vo vyhlásení.
Súd rozhodol, že vláda musí pri repatriácii "použiť všetky možné prostriedky"vrátane ponuky pomoci zo strany Spojených štátov. Zároveň však uviedol, že štátu "nemožno nariadiť, aby podstupoval vážne bezpečnostné riziká".
Holandská vláda dlhodobo tvrdí, že je nebezpečné ísť do Sýrie a repatriovať tamojších holandských občanov.