BRUSEL. Ministri zahraničných vecí EÚ v pondelok v Bruseli podpísali právny rámec, ktorý umožňuje Únii ukladať Turecku sankcie kvôli prieskumným vrtom a ťažbe plynu v blízkosti pobrežia Cypru, členského štátu EÚ.
Aktivity Turecka vo východnom Stredomorí považuje EÚ za nezákonné.
Informáciu potvrdil minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák po skončení zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli.
Lajčák: Musíme jednať z očí do očí
Lajčák pripomenul, že túto záležitosť komplikuje celková situácia na ostrove rozdelenom etnicky - medzi cyperských Grékov a cyperských Turkov.
"Bolo by ďaleko jednoduchšie riešiť tieto veci, keby sme mali politické riešenie," uviedol s odkazom na zmrazené politické rokovania.
Šéf slovenskej diplomacie zároveň zdôraznil, že v najbližších dňoch prebehne niekoľko stretnutí medzi cyperským prezidentom a lídrom severocyperských Turkov, po ktorých by malo nasledovať aj stretnutie v širšom politickom formáte.
"Bolo by dobre, keby sa podarilo ten proces opätovne naštartovať a potom aj takéto veci by sa riešili v inom kontexte. Ja osobne som zástancom dialógu a aj moje kontakty s Tureckom ukazujú, že lepšie sa dopracujeme k výsledku, pokiaľ priamo debatujeme s Tureckom," zhodnotil situáciu.
V tejto súvislosti dodal, že EÚ zatiaľ akoby skôr iba posielala do Ankary odkazy, ktoré sú v duchu solidarity s Cyprom, čo je "absolútne v poriadku", lebo Cyprus túto solidaritu potrebuje a aj ju dostáva.
"Ale bolo by dobré s Tureckom hovoriť z očí do očí o týchto veciach," skonštatoval Lajčák.
Zmrazenie majetku firmám aj osobám
Dokument Rady EÚ upozorňuje, že navrhnutý právny rámec umožní sankcionovať jednotlivcov alebo subjekty zodpovedné za alebo podieľajúce sa na nepovolených vrtných činnostiach vo východnej časti Stredozemného mora, ktorým cyperské úrady neudelili povolenie na činnosť vo výsostných vodách krajiny a cyperskej ekonomickej zóne.
Sankcie budú pozostávať zo zákazu vycestovania do členských krajín Únie a zmrazenia majetku pre osoby a subjekty z "čierneho zoznamu" EÚ. Okrem toho osoby a subjekty z krajín EÚ budú mať zákaz sprístupňovať financie osobám a subjektom zo sankčného zoznamu.
Rada ministrov už v júli vyjadrila poľutovanie nad skutočnosťou, že aj napriek opakovaným výzvam EÚ na zastavenie nezákonných vrtných činností vo východnom Stredomorí, Ankara pokračovala v uvedených aktivitách v cyperských teritoriálnych vodách.
Výzva na zastavenie vrtov
Diplomati v pondelok opätovne zdôraznili "bezprostredný negatívny vplyv", ktorý majú tieto nezákonné činy na celé spektrum vzťahov medzi EÚ a Tureckom.
Diplomati znovu vyzvali Turecko, aby sa zdržalo takýchto krokov, konalo v duchu dobrého susedstva a rešpektovalo zvrchovanosť a zvrchované práva Cypru v súlade s medzinárodným právom.
Podľa záverov pondelňajších rokovaní ministrov je na členských štátoch EÚ, aby navrhli jednotlivcov či organizácie na nový sankčný zoznam, ak budú mať proti nim právne platné dôkazy.
Ankara tvrdí, že činnosti jej dvoch lodí, zamerané na prieskum nálezísk plynu v blízkosti cyperského pobrežia, sú v súlade s medzinárodným právom.