VIEDEŇ. Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) vo štvrtok informovala, že iránske úrady minulý týždeň dočasne zabránili jednému z inšpektorov OSN vycestovať z krajiny. Podľa MAAE ide o "neprijateľné" konanie.
Úradujúci generálny riaditeľ MAAE Cornel Feruta vo štvrtok informoval o incidente aj Radu guvernérov MAAE, uviedla vo svojej správe agentúra AFP.
Irán vzniesol podivné obvinenie
Podľa Ferutovho vyhlásenia "brániť inšpektorovi opustiť krajinu, najmä ak ho na to vyzve agentúra (MAAE), nie je prijateľné a nemalo by k nemu dochádzať".

Vo štvrtok sa tiež objavila informácia, že Irán obvinil jadrovú inšpektorku OSN, že pri vstupe do zariadenia Natanz slúžiaceho na obohacovanie uránu, mala pri sebe výbušný dusičnan. K incidentu došlo minulý týždeň.
Tieto obvinenia vyslovil iránsky predstaviteľ pri medzinárodných organizáciách vo Viedni Kázim Gharíb Abádí na mimoriadnej schôdzke MAAE vo Viedni.
Bližšie podrobnosti, prečo mala mať žena pri sebe takúto výbušnú látku, však neuviedol.
Dodal len, že inšpektorka odišla počas druhého stupňa vstupnej kontroly na toaletu, kde sa evidentne tejto látky zbavila.
Irán čiastočne porušuje dohodu
Iránske jadrové zariadenia sú na základe prelomovej jadrovej dohody so svetovými mocnosťami kontinuálne monitorované úradmi MAAE.

Irán tento týždeň obnovil činnosti spojené s obohacovaním uránu vo svojom podzemnom zariadení Fordú ležiacom južne od Teheránu.
Irán v priebehu tohto roka pozastavil plnenie viacerých záväzkov zo spomínanej dohody a pohrozil, že od nej úplne odstúpi. Začal napríklad obohacovať urán nad úroveň, ktorú mu táto dohoda povoľuje.
Teherán týmito krokmi reagoval na rozhodnutie Spojených štátov, ktoré v roku 2018 od dohody jednostranne odstúpili a následne zaviedli voči Iránu tvrdé sankcie. Zvyšní signatári sa dohodu stále pokúšajú zachrániť.