SOUL. Severná Kórea vo štvrtok odpálila ďalšie dve bližšie neupresnené strely, ktoré dopadli do mora východne od jej brehov.
S odvolaním sa na juhokórejský zbor náčelníkov štábov o tom informovala agentúra Reuters. Japonské ministerstvo obrany uviedlo, že s najväčšou pravdepodobnosťou išlo o balistické rakety.
Rakety vypálili netradične popoludní
Strely, vyslané popoludní miestneho času (ráno SELČ) z blízkosti severokórejskej metropoly Pchjongjangu, podľa Tokia smerovali k Japonskému moru, dopadli ale mimo japonskú výlučnú ekonomickú zónu.
Reuters k tomu poznamenal, že popoludňajší čas je neobvyklý, pretože väčšina skúšok severokórejských striel sa uskutočnila ráno.
"Išlo o strely krátkeho doletu, ktoré preleteli vzdialenosť 370 kilometrov a dosiahli výšky 90 kilometrov," spresnil juhokórejský zbor náčelníkov štábov.
Američania mali poplach
Bývalý juhokórejský námorný dôstojník Kim Tong-jup vyhlásil, že KĽDR možno testovala nedávno vyvinutý viacnásobný raketový odpaľovací systém.
Americká letecká základňa Misawa, ktorá leží viac ako 1100 kilometrov severne od Tokia, vyhlásila poplach a jej personál bol vyzvaný, aby sa uchýlil do krytu. Po chvíli bol poplach odvolaný.
Severná Kórea vykonala svoj nový test v deň, keď sa konal pohreb matky juhokórejského prezidenta Mun Če-ina.
Severokórejský vodca Kim Čong-un mu predtým poslal list, v ktorom mu vyjadril hlbokú sústrasť.
KĽDR sa vyhráža obnovením jadrových skúšok
KĽDR v posledných mesiacoch pokračuje v skúškach rakiet krátkeho doletu, pričom otestovala aj niekoľko nových typov.

Začiatkom októbra Severná Kórea oznámila, že úspešne vyskúšala novú balistickú raketu odpaľovanú z ponorky.
Pchjongjang uviedol, že skúška bola reakciou na vonkajšie hrozby a snahou podporiť obranu krajiny.
Tento mesiac Pchjongjang navyše pohrozil, že by mohol obnoviť aj testy jadrových zbraní a balistických striel dlhého doletu, ktoré pozastavil v minulom roku.
Rozhovory o odstránení jadrových zbraní z Kórejského polostrova, ktoré KĽDR vedie so Spojenými štátmi, stagnujú od februárového summitu šéfa Bieleho domu Donalda Trumpa a vodcu KĽDR Kim Čong-una v Hanoji, ktorý skončil predčasne a bez dohody kvôli odlišným názorom Pchjongjangu a Washingtonu na odzbrojovací proces .
Kim dal Spojeným štátom lehotu do konca roka, aby zmenili postoj k rokovaniam, inak bude podľa neho Severná Kórea nútená hľadať "inú cestu".