BUDAPEŠŤ, BRATISLAVA. Vietor fúka z východu, povedal ešte v roku 2011 maďarský premiér Viktor Orbán, keď začal s upevňovaním vzťahov s krajinami ako Rusko a Čína.
O pár rokov neskôr povedal, že Rusi sú príklad úspešného národa, aj keď to nie je liberálna a zrejme ani demokratická krajina.
Dnes patrí Orbán k najbližším spojencom ruského prezidenta – Vladimir Putin v stredu opäť prišiel do Budapešti, aby rokoval o energetických projektoch.
A kým s Bruselom má Orbán množstvo konfliktov, s Ruskom sa zbližuje politicky aj ekonomicky.
Závislí od Ruska
Odkedy sa v roku 2014 začal konflikt na Ukrajine, Vladimir Putin mal s Orbánom už päť bilaterálnych stretnutí, to v Budapešti je šieste. S máloktorým európskym lídrom má ruský prezident také vrelé vzťahy.

Vo veľkej miere sú dôvodom aj ekonomické väzby medzi oboma krajinami.
V januári 2014 si Budapešť vybrala na lukratívnu dostavbu jadrovej elektrárne Paks za 12,5 miliardy eur ruskú štátnu spoločnosť Rosatom.
Rusko tiež poskytlo na tento projekt desaťmiliardový úver. V Budapešti by sa navyše obaja lídri mali rozprávať o projekte plynovodu TurkStream, ktorým chce ruský Gazprom obísť Ukrajinu a ktorý by mal v budúcnosti prechádzať aj cez územie Maďarska.
Do Budapešti sa tiež sťahuje centrála moskovskej Medzinárodnej investičnej banky. Rozvojová banka z čias socializmu podľa kritikov slúži na presadzovanie ruských záujmov v strednej Európe. Maďarsko by cez ňu tiež mohlo financovať spoločné rusko-maďarské projekty.