OSLO. Rusko vyslalo do oblasti severného Atlantického oceánu približne desať ponoriek.
S odvolaním sa na utorkové oznámenie nórskej armády o tom informovala agentúra AFP s tým, že ide o najväčšiu operáciu svojho druhu od skončenia studenej vojny.
Vysoká aktivita v severnom Atlantiku
Od predchádzajúceho týždňa sa začali ponorky, rozmiestnené pri Kolskom polostrove na severe Ruska, postupne presúvať na manévre v Atlantiku. Vyplýva to z informácií od nórskej tajnej služby.

"V súčasnosti je v severnom Atlantiku vysoká aktivita a Nórsko spoločne s ďalšími členskými štátmi NATO ju monitorujú prostredníctvom vzdušných a pozemných kapacít," povedal pre AFP hovorca nórskych ozbrojených síl Brynjar Stordal.
Podľa neho ide o najväčšiu operáciu svojho druhu, ktorú Rusko podniklo "od konca studenej vojny".
Nórska televízia NRK s odvolaním sa na svoje zdroje uviedla, že ponorky, ktoré opustili svoju základňu v režime ponoru, sa pokúšajú doplávať čo najhlbšie do Atlantiku bez toho, aby ich spozorovali, ideálne do vôd západne od Grónska.
Hrozba pre pobrežie Spojených štátov?
Operácia má údajne trvať zhruba dva mesiace s predpokladaným cieľom "preukázať schopnosť ohroziť východné pobrežie Spojených štátov".
Ruské médiá v sobotu informovali o plánovanom "testovacom hĺbkovom ponore dvoch ruských ponoriek na preskúšanie určitého vybavenia a zbraní" v neutrálnych vodách Nórskeho mora.
"Počas týchto ponorov, ktoré potrvajú týždeň, budú posádky cvičiť taktické procedúry a rôzne techniky hĺbkových ponorov," píše sa vo vyhlásení ruskej Severnej flotily, ktoré citovali médiá.
Agentúra AFP doplnila, že Nórske more dosahuje hĺbku až 4000 metrov, pričom Barentsovo more má v oblasti prístavu Murmansk v priemere hĺbku 200 metrov.
Podľa ruských médií ide o viacúčelové ponorky, ktoré majú vybavenie na odpálenie navádzaných striel a sú určené na detekciu a zničenie nepriateľských vzdušných a námorných cieľov.