Washington 28. januára (TASR) - Americký prezident George W. Bush nedá preskúmať štatút príslušníkov hnutia Taliban a teroristickej siete al-Káida zadržaných na americkej základni Guantánamo na Kube, a to aj napriek veľkej kritike zo zahraničia a žiadosti amerického ministra zahraničných vecí Colina Powella.
"Táto záležitosť je ukončená a v tomto prípade nejde o vojnových zajatcov," uviedol dnes vo Washingtone hovorca Bieleho domu Ari Fleischer.
V Bielom dome dnes zasadala národná bezpečnostná rada, na ktorej sa okrem Busha a viceprezidenta Dicka Cheneyho zúčastnili aj Powell, minister obrany Donald Rumsfeld, minister spravodlivosti John Ashcroft a poradkyňa pre otázky národnej bezpečnosti Condoleezza Riceová. Fleischer však nechcel oznámiť žiadne detaily s tým, že šlo o dôverné stretnutie.
USA sa dostali pod tlak zahraničia, ktoré poukazovalo na zlé zaobchádzanie so zadržanými a na fakt, že USA väznených nechcú označiť za vojnových zajatcov, čím by sa im dostalo určitých práv v rámci Ženevskej konvencie o ľudských právach.
Bushova administratíva označila zadržaných za bojovníkov nespadajúcich pod zákon, čo znamená, že ich môžu podrobiť rozsiahlejšiemu vypočúvaniu ako vojnových zajatcov. Okrem toho vojnových zajatcov musí tá-ktorá krajina po skončení vojny s ohľadom na ich práva zakotvené v Ženevskej konvencii prepustiť.
Americký minister zahraničných vecí chcel dosiahnuť aspoň to, aby sa preskúmal každý jednotlivý prípad zadržaného, ako sa to uvádza v Ženevskej konvencii.
Fleischer tiež vyhlásil, že so 158 zadržanými, medzi ktorými sú príslušníci Talibanu a al-Káidy, sa zaobchádza ľudsky a v rámci princípov zakotvených v Ženevskej konvencii. "Majú šťastie, že sú v americkej väzbe," podotkol Fleischer a dodal, že väzni dostávajú trikrát denne jesť a majú zabezpečené aj zdravotnícku starostlivosť, čo by, ako ďalej poznamenal, v Afganistane nedostali.