KYJEV, BRATISLAVA. Začiatkom septembra vítal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na kyjevskom letisku ukrajinských námorníkov prepustených z ruského väzenia aj väzneného režiséra Olega Sencova. Výmena väzňov s Ruskom ukázala, že medzi oboma stranami sa začal dialóg.
Zelenskyj o pár týždňov dokonca oznámil, že s Ruskom aj separatistami na východe sa dohodol na postupnom ukončení konfliktu na Donbase.
Sporná dohoda však vyvolala protesty v Kyjeve aj iných mestách a len máločo nasvedčuje tomu, že k nej napokon všetci pristúpia. Navyše, Ukrajina si nie je istá ani v tom, či sa ešte môže spoliehať na svojho spojenca – Američanov.
Kapitulácia Ukrajiny?

Zvolili ste ma za prezidenta, aby som ukončil vojnu, povedal začiatkom septembra Zelenskyj. Len pár dní predtým oznámil, že Ukrajina pristúpi k takzvanej Steinmeierovej dohode.
Tá by umožnila na separatistami ovládanom území Donbasu uskutočniť voľby pod dohľadom medzinárodných pozorovateľov. Ak by prebehli slobodne, Donbas by získal špeciálny status a čiastočnú autonómiu. Z regiónu by sa však museli najskôr úplne stiahnuť Ruskom podporované jednotky.
Dohoda nesie meno bývalého nemeckého ministra zahraničných vecí Franka Waltera Steinmeiera, ktorý ju navrhol.