JERUZALEM. Izraelské úrady tento rok vo východnom Jeruzaleme zdemolovali už najmenej 140 palestínskych domov.
Podľa ľudskoprávnej skupiny B'Tselem je to najviac od roku 2004, keď začala tieto demolácie zaznamenávať.
O strechu nad hlavou prišlo podľa skupiny 238 Palestínčanov, z toho 127 neplnoletých.
Druhý najvyšší počet zbúraných domov zaznamenala B'Tselem v roku 2016, keď úrady zdemolovali 92 stavieb. Izraelské úrady informácie nekomentovali.
Búrajú domy bez povolení
Ako pripomína agentúra AP, búranie domov bez povolení sa deje v čase zvýšenej aktivity budovania židovských obydlí vo východnom Jeruzaleme a na Západnom brehu Jordánu.

Izraelská ľudskoprávna skupina Peace Now minulý mesiac získala oficiálne dáta o povoleniach na stavbu vo východnom Jeruzaleme datujúce sa do roku 1991, ktoré dokazujú systematickú diskrimináciu palestínskych obyvateľov.
Palestínčania tvoria viac ako 60 percent populácie východného Jeruzalema, no dostali len 30 percent povolení.
Peace Now odhaduje, že polovica zo 40-tisíc bytových jednotiek, ktoré od roku 1967 postavili v palestínskych štvrtiach, nemá povolenie a je tak v ohrození demolácie.
V mnohých prípadoch sa však svoje domy rozhodnú zbúrať samotní majitelia, aby sa vyhli vysokým poplatkom, ktoré na nich uvalia izraelské úrady.
Podľa B'Tselem zo 140 tohtoročných zbúraných domov, 31 zrovnali so zemou ich majitelia.
Rekordne rýchlej demolácii pritom podliehajú aj komerčné stavby. Tento rok dosiaľ zbúrali 76 budov, vlani to za celý rok bolo 70.
Kolektívny trest
Údaje B'Tselem sa pritom týkajú len domov postavených nelegálne a nezahŕňajú budovy zbúrané z represívnych dôvodov po útokoch, pri ktorých sa stali obeťami Izraelčania.

Izrael tvrdí, že demolácia rodinných domov údajných militantov odradzuje násilie, Palestínčania to však vnímajú ako formu kolektívneho trestu.
Vo štvrtok izraelská armáda oznámila, že cez noc zbúrala čiastočne postavenú stavbu v utečeneckom tábore v meste Ramalláh na Západnom brehu, ktorú budovala rodina palestínskeho militanta, ktorý vlani v máji zabil izraelského dôstojníka.
Dom rodiny zbúrali ešte v decembri toho roku a na miesto sa vojaci vrátili po tom, čo si všimli novú stavbu.
Izrael obsadil východný Jeruzalem spolu so Západný brehom a Pásmom Gazy počas vojny v roku 1967.
Palestínčania však považujú tieto územia za súčasti svojho budúceho štátu. Izrael považuje celý Jeruzalem za svoje hlavné mesto.