SANTIAGO. Protivládne protesty v Čile si vyžiadali ďalšie tri životy, čím celkový počet obetí vzrástol v utorok na 15, informovala agentúra AFP s odvolaním sa na čilskú vládu.
Jedenásť ľudí prišlo podľa ministra vnútra Rodriga Ubillu o život v regióne hlavného mesta Santiago v dôsledku rabovania a podpaľačstva, ktoré zasiahli najmä nákupné strediská.
Čilský prezident sa mal v utorok stretnúť s lídrami politických strán v snahe nájsť spôsob, ako ukončiť pouličné protesty, ktoré vypukli v piatok. Úrady od ich začiatku zadržali viac ako 2600 ľudí.
Vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Michelle Bacheletová, ktorá je bývalou čilskou prezidentkou, vyzvala na "okamžitý dialóg" a nezávislé vyšetrenie úmrtí súvisiacich s protestmi.
Zákaz vychádzania

Vo viacerých mestách už tretiu noc po sebe platil zákaz vychádzania.
Armáda nariadila zákaz vychádzania v pondelok od 20.00 h (01.00 h SELČ) do 6.00 h (11.00 h SELČ). V pondelok bolo podľa slov generála Javiera Iturriagu zodpovedného za bezpečnosť počas protestov zadržaných 97 ľudí.
V pondelok prišli o život dvaja ľudia - išlo o mladého muža, ktorého zrazilo vojenské vozidlo v meste Talcahuano, a ďalšieho muža, ktorého zasiahol elektrický prúd počas plienenia jedného zo supermarketov v hlavnom meste.
Platí výnimočný stav
V prevádzke bola v pondelok len jedna zo siedmich liniek metra v Santiagu, po tom, ako boli mnohé jeho stanice cez víkend zničené podpaľačmi. Zrušené bolo aj vyučovanie na školách, čo má byť v platnosti aj v utorok.
Vo väčšine oblastí v krajine platí výnimočný stav.
Násilné protesty V Čile, ktoré sa považovalo za jednu z najstabilnejších demokracií spomedzi juhoamerických krajín, pôvodne vypukli v piatok proti prudkému zvýšeniu cien cestovných lístkov v metre.
Prezident Sebastián Piňera síce v sobotu oznámil zastavenie plánovaného zvýšenia cien cestových lístkov, no protestujúci sa naďalej búria proti nerovnosti, nízkym platom, slabým dôchodkom, nedostatku možností na vzdelávanie či proti korupcii.