WASHINGTON. Keď americký prezident Donald Trump tlačil na Ukrajinu, aby mu poskytla informácie, ktoré by mohol použiť proti svojim politickým rivalom, nemal o krajine dobrú mienku.
Tá vznikala v posledných mesiacoch a veľký vplyv na to majú miestni rivali Ukrajiny - ruský prezident Vladimir Putin a maďarský premiér Viktor Orbán.

Súčasní a bývalí americkí predstavitelia hovoria, že stretnutia s nimi podporili Trumpovo presvedčenie, že Ukrajina je beznádejne skorumpovaná krajina.
Podľa všetkého tiež verí, že v roku 2016 sa Ukrajina snažila zabrániť jeho volebnému víťazstvu.
Žiaden z týchto lídrov pritom Trumpa vyslovene netlačil do toho, aby v Ukrajine videl zdroj kompromitujúcich informácií na demokratického prezidentského kandidáta Joea Bidena, ani nespájal Kyjev s konšpiračnými teóriami o voľbách, hovoria americkí predstavitelia.
Ich zneucťujúce opisy krajiny však ovplyvnili Trumpovo vnímanie Ukrajiny a komplikovali snahy ľudí v Bielom dome presvedčiť Trumpa, aby podporil vládu v Kyjeve namiesto toho, aby svoj vplyv zneužíval na politické účely.
Týždne pred telefonátom
Úlohu Putina a Orbána opísal na uzavretom vypočutí pred Snemovňou reprezentantov George Kent z ministerstva zahraničných vecí.
Vplyv tejto dvojice podľa Kenta pomohol k tomu, že Trump prestal dôverovať ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému v týždňoch pred kľúčovým telefonátom na konci júla.
Práve ten vyvolal súčasné vyšetrovanie v snemovni, keďže zdroj zvnútra tajných služieb nahlásil, že Trump tam výmenou za vojenskú pomoc žiadal obnovenie vyšetrovania Bidenovho syna Huntera. Vyšetrovanie v snemovni, teda impeachment, môže viesť k odvolaniu prezidenta.