DAMASK, BRATISLAVA. Ich telá sú posiate hlbokými popáleninami, ktoré stále vydávajú zvláštny chemický zápach.
V nemocnici v kurdskom meste Hasaká pribúdajú ťažko spálení ľudia a lekári upozorňujú, že takéto rany spôsobuje biely fosfor.
„Kiežby ste mohli zastaviť zveri, ktoré mi toto urobili, skôr než stihnú spáliť ďalších ľudí. A nie si ma len odfotografovať,“ povedal Ali Šér novinárom britského denníka Times, ktorí nemocnicu navštívili.
Tieto zranenia sú iné
Dvadsaťjedenročný sýrsky Kurd bojoval na strane Sýrskych demokratických síl (SDF). Tie boli súčasťou koalície pod vedením USA, ktorá bojovala proti džihádistom Islamského štátu.

Keď sa Donald Trump rozhodol amerických vojakov zo Sýrie stiahnuť, otvoril cestu tureckej ofenzíve.
Už 10. októbra, deň po spustení operácie, sa Ali Šér a ďalší kurdskí bojovníci stali terčom mohutného útoku v pohraničnom meste Ras al-Ain.
Pri tureckom nálete prišiel o ruku, no utrpel aj ťažké popáleniny chrbta.
„Videl som veľa zranení, ktoré ľudia utrpeli pri náletoch,“ cituje britský denník 69-ročného iránskeho lekára Abbása Mansourana, ktorý v meste Hasaká lieči Aliho Šéra a ďalších pacientov s rovnakými zraneniami.
„Viem, aké popáleniny a tržné rany zvyčajne nálety spôsobujú, ale tieto zranenia sú iné. Telo hlboko prepálené na mnohých miestach, tvar tých rán aj ich zápach nasvedčujú tomu, že rany spôsobila zápalná chemikália,“ vysvetľuje Mansouran.