BELEHRAD. Predseda ruskej vlády Dmitrij Medvedev v sobotu vyjadril názor, že sankcie proti Rusku a odvetné opatrenia prijaté Moskvou budú skôr či neskôr zrušené.
"Sankcie a naše odvetné sankcie, takzvané protisankcie, nie sú veľmi dobrá vec a toto všetko sa skôr či neskôr, samozrejme, skončí," vyhlásil Medvedev vo svojom príhovore adresovanom poslancom parlamentu Srbska.
Protiruské sankcie
Medvedev však podľa agentúry TASS upozornil, že sankčný režim prináša zisk poľnohospodárom v Rusku i v Srbsku - ako krajine, ktorá sa nepridala k sankciám a nevzťahujú sa na ňu ani protiopatrenia prijaté Ruskom.
Ruský premiér informoval, že "oni (poľnohospodári) nás teraz prosia, aby sa takýto režim zachoval čo najdlhšie, lebo to umožní zintenzívniť spoluprácu."
Ako na svojej webovej stránke informuje Rada Európskej únie, reštriktívne opatrenia proti Rusku zavádza a uplatňuje EÚ od marca 2014.
Tieto opatrenia boli prijaté v reakcii na protiprávnu anexiu Krymu a úmyselnú destabilizáciu Ukrajiny.
V júli a septembri 2014 zaviedla EÚ hospodárske sankcie zamerané na obchod s Ruskom v konkrétnych hospodárskych odvetviach.
V marci 2015 sa lídri EÚ rozhodli prepojiť existujúci sankčný režim s úplným vykonaním dohôd z Minska, ktoré bolo naplánované na koniec decembra 2015.
O predĺžení sa vždy rozhodlo po zhodnotení vykonávania dohôd z Minska. Hospodárske sankcie sú v súčasnosti predĺžené do 31. januára 2020.
Rusko na tieto sankcie reagovalo uvalením série odvetných opatrení.
Celistvosť a suverenita
Rusko dúfa, že situácia na Balkáne zostane stabilná a bezpečná a je pripravené podporiť Srbsko pri udržiavaní jeho suverenity a územnej celistvosti.
Podľa agentúry TASS Medvedev dodal, že Rusko sa snaží rozvíjať vzťahy so všetkými štátmi v regióne.
Zdôraznil súčasne, že národy Ruska a Srbska majú historicky osobitné vzťahy a "nič sa na nich nezmenilo".
Dodal, že Moskva má záujem "výlučne o mierové urovnanie existujúceho problému (v regióne) na základe rezolúcie č. 1244 prijatej Bezpečnostnou radou OSN".
Tento dokument z roku 1999 Srbsko vníma ako garanciu územnej integrity a svojej suverenity nad Kosovom.
Medvedev sa predtým v sobotu spoločne so srbským prezidentom Aleksandrom Vučičom zúčastnil na slávnostnej vojenskej prehliadke, ktorá sa konala na vojenskej základni Batajnica pri príležitosti 75. výročia oslobodenia Belehradu sovietskou armádou.
Predseda ruskej vlády vo svojom príhovore poznamenal, že osud nielen Európy, ale do veľkej miery aj celého sveta, závisel od takých bitiek, ako bola bitka o Belehrad.
Pripomenul, že v Srbsku padlo 8000 sovietskych vojakov, pričom 4000 z nich padlo v bojoch o Belehrad.
Medvedev dodal, že pre Rusko je dôležité, že v Srbsku "spomínajú na ich hrdinstvo a odvahu" a starajú sa o hroby sovietskych vojakov.
Ochrana pravdy
Podľa TASS Medvedev uviedol, že si vysoko cení snahy srbského vedenia ochraňovať pravdivý o druhej svetovej vojne a čeliť "vedomému skresľovaniu dejín".
"Dnes sú búrané pamätníky vojakov, ktorí ich oslobodili od fašizmu, a kati, ktorí sú vinní za likvidáciu veľkého počtu ľudí, sú vyhlásení za národných hrdinov," kritizoval Medvedev.
Poukázal aj na to, že šírenie nacistických ideí či agresívne akcie neonacistov sa stávajú bežnou záležitosťou.
Medvedev v súvislosti s takýmto "zabúdaním" podľa TASS varoval, že takto sa podkopávajú najdôležitejšie princípy medzinárodných vzťahov, ktoré sa konštituovali po druhej svetovej vojne.