WASHINGTON. Americký prezident Donald Trump v piatok uviedol, že turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ho ubezpečil, že si želá, aby "prímerie" s kurdskými militantmi na severe Sýrie skutočne fungovalo.
Informovala o tom agentúra AFP.
Konečné riešenie
"Práve som hovoril s tureckým prezidentom Erdoganom. Povedal mi, že veľmi chce, aby prímerie, alebo prestávka, fungovalo. Podobne aj Kurdi si želajú, aby došlo ku konečnému riešeniu," napísal Trump na Twitteri.
Loading
...
V tejto súvislosti dodal, že podľa neho je na oboch stranách vôľa a veľká šanca na úspech.
Podotkol, že niektoré európske krajiny, ktoré nemenoval, sú "teraz prvýkrát ochotné prijať bojovníkov" teroristickej organizácie Islamský štát (IS) pochádzajúcich z ich krajín. "Je to dobrá správa, ale malo k tomu dôjsť vtedy, keď sme ich zajali," dodal Trump.
Dohoda o prímerí bola ohlásená po štvrtkovom stretnutí amerického viceprezidenta Mikea Pencea s tureckým prezidentom Erdoganom v Ankare.

Turecko sa ňou zaviazalo prerušiť svoju vojenskú operáciu na severe Sýrie, aby umožnilo kurdským silám stiahnuť sa v priebehu 120 hodín z oblasti tzv. bezpečnostnej zóny.
Vyše týždňovú ofenzívu na severovýchode Sýrie spustila Ankara 9. októbra po tom, ako sýrski Kurdi náhle prišli o podporu Washingtonu, keď prezident Spojených štátov Donald Trump stiahol zo severu Sýrie takmer všetky americké sily.
Následne Kurdi podpísali Ruskom sprostredkovanú dohodu so sýrskym prezidentom Bašárom Asadom.
Dvanásť pozorovacích stanovíšť
Erdogan v piatok povedal, že ak sa podarí vytvoriť pozdĺž hranice na severe Sýrie plánovanú bezpečnostnú zónu, tak turecká armáda na nej zriadi 12 pozorovacích stanovíšť. Informovala o tom agentúra AP.
Erdogan v piatok zahraničným novinárom v Istanbule povedal, že tzv. bezpečnostná zóna bude od tureckej hranice zachádzať 32 kilometrov do Sýrie a bude ju tvoriť pás v dĺžke 444 kilometrov, zaberajúci územie od kurdského mesta Manbidž po hranicu s Irakom.
Turecký prezident taktiež povedal, že 195 z približne 750 bojovníkov teroristickej organizácie Islamský štát (IS), ktorých podľa neho prepustili bojovníci kurdských milícií po začatí tureckej operácie proti nim, znova zajali. Tureckých občanov spomedzi nich uväznia a budú súdiť v Turecku, dodal Erdogan.
V súvislosti so správami o zverstvách, ktoré údajne spáchali príslušníci sýrskych milícií podporovaných Tureckom, Erdogan povedal, že ich turecká armáda i tajné služby vyšetrujú.
Pokračujú v sťahovaní vojakov
Spojené štáty pokračujú v sťahovaní svojich vojakov zo severovýchodnej Sýrie a žiadne americké pozemné sily nebudú pomáhať zachovávať bezpečnú zónu, ktorá je súčasťou dohody o prímerí dosiahnutej s Tureckom.
V piatok to oznámilo americké ministerstvo obrany (Pentagón), ktoré citovala tlačová agentúra AFP.
Americké sily zostanú v kontakte s Tureckom aj so sýrskymi kurdskými bojovníkmi, ktorí boli spojencami USA v boji proti extrémistickej organizácii Islamský štát (IS), uviedol minister obrany Mark Esper.
Prezident Donald Trump dal prakticky "zelenú" tureckému útoku, keď stiahol malý počet príslušníkov amerických špeciálnych jednotiek pôsobiacich po boku kurdských bojovníkov - ich úlohou bolo zároveň odradiť Turecko od vojenskej akcie v Sýrii.
Trump neskôr nariadil stiahnutie všetkých okolo 1000 amerických vojakov, nasadených v severovýchodnej Sýrii.
"Spojené štáty pokračujú v uváženom sťahovaní zo severovýchodnej Sýrie tak, ako to predtým oznámili," uviedol Esper vo vyhlásení.
"Na udržiavaní tejto bezpečnej zóny sa nebudú zúčastňovať žiadne americké pozemné sily," dodal.
USA však budú vykonávať vzdušný prieskum nad zónou, uviedol vysokopostavený predstaviteľ Pentagónu. Účelom prieskumu bude dohliadať na väznice so zadržiavanými bojovníkmi Islamského štátu.