AMSTERDAM. Európska agentúra pre lieky (EMA) odporúčala v piatok schváliť prvú vakcínu proti ebole na svete po tom, ako ju podali státisícom ľudí v Afrike, píše agentúra AP.
Udelenie podmienečného povolenia na uvedenie na trh pre túto vakcínu je podľa EMA "dôležitým krokom k úľave od bremena tejto smrtiacej choroby".
Snažia sa zastaviť šírenie
Vakcínu proti ebole pôvodne vyvinuli v Kanade a na trh ju uvádza firma Merck. V Afrike ju podali viac ako 270.000 ľuďom.
Ide o snahu vlády v Konžskej demokratickej republike (KDR) zastaviť šírenie tejto choroby v krajine.
Druhú experimentálnu vakcínu od firmy Johnson & Johnson, ktorá ešte nedostala oficiálnu licenciu, použijú v tých častiach KDR, kde sa ebola aktívne nešíri.
Doteraz bolo v KDR vírusom ebola nakazených viac ako 3030 ľudí, pričom vyše 1990 z nich ochoreniu podľahlo.
Vysoko nákazlivá vírusová krvácavá horúčka je pomenovaná podľa rieky Ebola na východe KDR, bývalého Zairu, kde bola prvýkrát identifikovaná v roku 1976.
Najnovšia epidémia má druhú najhoršiu bilanciu, odkedy ebole v rokoch 2014 - 2016 podľahlo vyše 11.000 ľudí v Guinei, Sierre Leone a Libérii.
Stále medzinárodnou hrozbou
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) dospela v piatok k záveru, že epidémia eboly v Konžskej demokratickej republike (KDR) stále predstavuje hrozbu medzinárodného rozmeru, hoci sa počet potvrdených prípadov v uplynulých týždňoch spomalil.
Informovala o tom agentúra AP.
OSN prvýkrát označila terajšiu epidémiu v KDR za hrozbu medzinárodného rozmeru v júli tohto roka. V piatok sa stretli experti krízového výboru OSN, aby posúdili, či je toto označenie stále platné, a rozhodli, či sú potrebné ďalšie opatrenia.
Iba v priebehu uplynulého týždňa bolo potvrdených 15 nových prípadov eboly. WHO podotkla, že väčšina z týchto osôb nebola vo fyzickom kontakte s infikovanými ľuďmi.
Epidémia eboly v KDR oficiálne vypukla 1. augusta 2018 vo východnej provincii Severné Kivu, odkiaľ sa rozšírila aj do provincie Ituri.
Epidémia eboly odvtedy postihla 3113 ľudí, z ktorých vyše 2150 tomuto ochoreniu podľahlo. Takmer 200.000 ľudí medzitým proti tomuto ochoreniu zaočkovali.