Štokholm 18. mája (TASR) - Švédsky denník Svenska Dagbladet v dnešnom článku "Presuňte Brusel do Bratislavy" predkladá čitateľom úvahu bývalého švédskeho premiéra Carla Bildta na tému chýbajúceho politického vodcovstva v Európe a slabej komunikácie politikov s voličmi.
Bývalý predseda švédskej vlády sa zamýšľa nad tým, že budúcnosť Európy by nemala byť v brzdení prílevu zahraničných investícií a prijatí direktívy o službách. Optimistický je však pokiaľ ide o budúcnosť Európy.
V tejto súvislosti C. Bildt pripomína "fantastický vývoj v nových členských krajinách strednej a východnej Európy". Domnieva sa, že aj keby zaznelo v niektorej členskej krajine nie Ústavnej zmluve EÚ, čo by mohlo priniesť mnoho nejasností a problémov, nemôže to už zmeniť základné predpoklady a perspektívy európskeho projektu.
Podľa expremiéra je tento projekt úspešný už len preto, že 100 miliónov ľudí sa vymanilo spod komunistického útlaku, aby sa mohli zúčastniť na budovaní demokratickej a trhovej spoločnosti. Ak raz bude nový príbeh o európskej spolupráci, tak to bude určite v niektorej novej členskej krajine únie, myslí si C. Bildt. Upozorňuje však, že zatiaľ ešte niet takej osobnosti, okrem českého exprezidenta Václava Havla, ktorá by takýto príbeh zosobnila.
Každopádne je bývalý švédsky premiér presvedčený, že hlavné sídlo EÚ by sa malo presunúť z Bruselu do Bratislavy, pretože poloha Bruselu bola prirodzená v čase, keď územie západnej Európy a EÚ bolo takmer totožné, zatiaľ čo teraz sa integrujú veľké časti Habsburskej, Osmanskej a Ruskej ríše do spoločnej oblasti európskej spolupráce. A v tejto novej Európe sú to práve mestá ako Bratislava, ktoré majú najlepšiu perspektívu, myslí si Bildt.
Noví členovia EÚ tvrdo pracujú na tom, aby pritiahli investície a vytvorili najlepšie predpoklady pre podnikanie a vysokú produktivitu. Bildt vyzdvihuje skutočnosť, že tieto krajiny napríklad zjednodušili svoj daňový systém; Slovenská republika zaviedla 19-percentnú rovnú daň na prácu, podnikanie a spotrebu, a za jednu generáciu chce pozdvihnúť krajinu na takú životnú úroveň, aká je dnes na Západe. Rovná daň dáva podľa Bildta jasný signál o tom, že rast je prioritou a práca sa považuje za dôležitú. Susedia SR, ako napríklad Česká republika, sú pod tlakom a tiež pripravujú zmeny. C. Bildt sa domnieva, že tento trend zasiahne postupne aj staré členské štáty EÚ, vrátane Švédska.