DAMASK, BRATISLAVA. Najviac sa mu darí, keď kontrolu stráca ústredná vláda. V čase chaosu, politických nepokojov, neprehľadných bojov. Vtedy získava Islamský štát aj ďalšie džihádistické organizácie silu.

Svoj kalifát si vybojoval, keď Sýriu ničila občianska vojna. Z pôvodných protivládnych protestov sa najmä po tvrdých zákrokoch armády stal neprehľadný konflikt, do ktorého sa čoraz viac zapojili zahraniční džihádisti. A tak Islamský štát zacítil svoju šancu.
Využil aj chaos v susednom Iraku, odkiaľ pôvodne pochádzal. V dôsledku prehlbujúcich sa sporov medzi šiitmi a sunnitmi vo vojnou zničenej krajine si pred piatimi rokmi vybudoval samozvaný kalifát s rozlohou ako celá Veľká Británia.
Žijú IS aj al-Káida
Islamský štát prišiel o posledné mesto pod svojou kontrolou v marci tohto roka, keď sýrski Kurdi dobyli Baghúz. Organizácia však zánikom kalifátu nezanikla a podľa odborníkov čaká na svoju šancu.
Dostáva ju teraz, keď Turecko spustilo inváziu na sever Sýrie práve proti Kurdom, ktorí boli donedávna západným spojencom v boji proti džihádistom. Teraz Američania odkázali, že do konfliktu s Tureckom sa zapájať nebudú a Kurdov tak nechali napospas Ankare.

Ak sa vám obrázok nezobrazuje správne, kliknite.
Objaví sa teda Islamský štát znovu? "Krátka odpoveď znie: Áno, je dosť možné, že v istej forme sa objaví znova," odpovedá si bezpečnostný korešpondent BBC Frank Gardner. Pripomína, že turecká invázia, ktorá sa začala v stredu, môže v regióne priniesť oživenie nielen Islamského štátu, ale aj al-Káidy.