Washington 18. mája (TASR) - Spojené štáty plánujú novú stratégiu pre riešenie otázky budúceho štatútu Kosova, juhosrbskej provincie spravovanej od júna 1999 OSN.
Hovorca ministerstva zahraničných vecí Richard Boucher v utorok vyhlásil, že stratégia bude "v súlade s cieľmi podporovania regionálnej stability a ochrany práv všetkých občanov Kosova", osobitne srbskej menšiny.
Boucher dodal, že štátny tajomník ministerstva Nicholas Burns bude o americkom pláne hovoriť na dnešnom vystúpení pred zahraničným výborom Snemovne reprezentantov.
Burns, číslo tri americkej diplomacie, na tému Kosova vystúpi tento týždeň aj v prejave na pôde washingtonského centra Woodrowa Wilsona.
Spojené štáty spolu so spojencami z NATO na jar 1999 spustili nálety na vtedajšiu Juhosláviu, keď zásah Belehradu proti kosovskoalbánskym separatistom viedol k masovému úteku kosovských Albáncov do susedných krajín.
"Myslíme si, že teraz vstupujeme do novej etapy našej politiky voči Balkánu, do etapy, ktorá urýchli integráciu regiónu do euroatlantických inštitúcií," povedal Boucher.
Hovorca pripomenul, že OSN v lete posúdi pokrok, ktorý Kosovo dosiahlo pri plnení štandardov demokracie a multietnicity, ktorými OSN podmienila otvorenie rokovaní o konečnom štatúte provincie. Tie by sa podľa očakávaní mohli začať na jeseň.
"Ak to hodnotenie bude pozitívne, medzinárodné spoločenstvo spustí diplomatický proces rozhodovania o budúcom štatúte Kosova," vyhlásil Boucher.
Hovorca dodal, že USA pracujú s cieľom pomôcť Kosovu pri plnení požiadaviek OSN. Zároveň naznačil, že Washington si želá kladný posudok Spojených národov.
"Dúfame, že štandardy demokracie a multietnicity pre Kosovo budú čo najrýchlejšie zmenené. A ak sa to dosiahne, potom výsledok hodnotenia bude pozitívny," povedal Boucher.
Kým 90-percentná albánska väčšina si želá nezávislosť Kosova, srbská strana takéto riešenie odmieta a navrhuje kompromis formulovaný "viac ako autonómia, menej ako nezávislosť".
Rozhodovanie o uskutočnení rozhovorov o konečnom štatúte bude trvať niekoľko mesiacov. Predstaviteľ amerického ministerstva zahraničných vecí citovaný agentúrou Reuters však vyjadril presvedčenie, že k rozhovorom sa smeruje. "Všetci sme presvedčení, že nastáva čas, keď by sme sa mali zaoberať otázkami štatútu," povedal.
Nemenovaný predstaviteľ štátneho departmentu dodal, že tzv. kontaktná skupina odporučila, aby generálny tajomník OSN Kofi Annan vymenoval Kaia Eideho, nórskeho veľvyslanca pri NATO, aby rozhodol, či je Kosovo pripravené na rozhovory o konečnom štatúte. Eide momentálne skúma možnosti, ako zlepšiť pôsobenie Misie OSN v Kosove (UNMIK).