Článok pokračuje pod video reklamou
HALLE, BRATISLAVA. V synagóge bolo takmer 80 ľudí. Najsvätejší deň židovského roka, sviatok Jom Kipur, si prišli uctiť modlitbami.
Netušili, že práve na synagógu v nemeckom meste Halle sa chystá zaútočiť ozbrojený neonacista.
Židia modlitby prerušili, keď sa zvonka ozvali výstrely.
Predseda miestnej židovskej obce Max Privorozki vďaka bezpečnostnej kamere umiestnenej pri vstupe do budovy videl, čo sa pred vchodom deje.
"Páchateľ do dverí niekoľkokrát vystrelil a hodil viacero Molotovových koktailov, delobuchov či granátov, aby sa dostal dovnútra," opisoval Privorozki situáciu pre denník Spiegel.
"Dvere však zostali zatvorené, boh nás chránil. Celé to trvalo možno päť až desať minút," dodal Privorozki. Nebol však jediným divákom, ktorý situáciu sledoval v reálnom čase.
Muž totiž svoj čin vysielal naživo na webovej platforme Twitch. Priamy prenos si stihlo pozrieť päť ľudí, ďalších približne 2200 útok videlo do pol hodiny po jeho skončení.

Na videu bolo podľa televízie CNN počuť, ako útočník kľaje v snahe uvoľniť dvere a dostať sa do synagógy. Keď sa mu to nepodarilo, vystrelil na ženu, ktorá šla iba náhodou okolo budovy. Zraneniam podľahla.
Útočník potom zamieril do neďalekej kebabárne, kde zabil ďalšieho človeka.
Policajti extrémistu zadržali po prestrelke, pri ktorej utrpel zranenia. V aute dvadsaťsedemročného útočníka polícia našla štyri kilogramy výbušnín.
Muž čelí dvom obvineniam z vraždy a deviatim z pokusu o vraždu. Informácie o druhom útočníkovi sa nepotvrdili.
Ďalšie vraždenie v priamom prenose
Nešlo o prvý útok, pri ktorom si pravicový extrémista okrem vraždenia zabezpečoval aj publicitu.
Útočník, ktorý vo dvoch mešitách v novozélandskom Christchurchi zavraždil 51 ľudí, svoj čin vysielal naživo na facebooku.
Mladík, ktorý v synagóge v kalifornskom meste Poway spustil paľbu z útočnej pušky, zrejme tiež plánoval svoj čin streamovať. Podľa denníka Gurdian tomu nasvedčoval link, ktorý devätnásťročný extrémista pridal do svojho nenávistného manifestu. Útok v Poway mal napokon jednu obeť. Podľa tamojšieho šerifa ostatných veriacich zachránilo, že atentátnikovi zlyhala zbraň.
„Živý prenos umožňuje extrémistom, aby svoje činy ešte viac zdôraznili. Predovšetkým však so sebou môžu virtuálne zobrať svojich stúpencov či tých, ktorých chcú inšpirovať,“ cituje Guardian Orena Segala, riaditeľa Ligy proti hanobeniu z centra, ktoré sa zaoberá bojom proti extrémizmu a nenávisti.
„Je to interaktívny nástroj na radikalizáciu a ešte aj pomáha rozširovať obsah, ktorý môže byť vzorom pre ďalších útočníkov,“ dodáva.
Predstavil sa po anglicky a poprel holokaust
Video sa začína tým, že sa útočník po anglicky predstaví ako Anon.
Ide o odkaz na spôsob komunikácie na fórach, akými sú napríklad 8chan či nemecký Kohlchan. Anonymní diskutéri sa na nich navzájom označujú práve univerzálnym pseudonymom „Anon“. 8chan aj Kohlchan sú weby, ktoré sa mali vyznačovať absolútnou slobodou prejavu, no napokon sa podľa odborníkov stali rajom pre šírenie nenávisti.

Na fóre 8chan zverejnil svoj extrémistický manifest strelec z Christchurchu aj muž, ktorý v auguste zabíjal v texaskom El Pase.
Páchateľ z nemeckého mesta Halle ďalej na videu vyhlásil, že je antisemitom a antifeministom. Vyjadril tiež presvedčenie, že k holokaustu nikdy nedošlo.
„Hovoril po anglicky, čo predznamenáva, že pre svoje video počítal s medzinárodným publikom,“ poznamenáva Guardian.
Útočník tvrdil, že feminizmus je príčinou, prečo sa na Západe rodí málo detí, pričom následne sa vyspelý svet stáva "obetným baránkom masovej migrácie“.
Podľa britského denníka práve zmienka o nízkej pôrodnosti naznačuje, že strelec podľahol teóriám populárnym medzi radikálnymi nacionalistami. Podľa nich dochádza k „nahrádzaniu bieleho obyvateľstva migrantmi“, čo pravicoví radikáli často nazývajú aj „genocídou belochov“.
Strelec z Halle zjavne sám nasledoval páchateľov predchádzajúcich útokov. Tiež zverejnil manifest. Tri dokumenty, v ktorých opisoval svoj motív aj zbrane, ktoré použije pri útoku, zverejnil práve na fóre Kohlchan.
„Títo ľudia si pripravujú zbrane a zároveň aj stratégiu pre sociálne siete,“ konštatuje Oren Segal. „Takto sa správajú moderní teroristi.“