HONGKONG. Protestujúci v Hongkongu v piatok večer zapaľovali požiare, stavali barikády a rozbíjali priečelia obchodov na mnohých miestach po tom, čo správkyňa Hongkongu Carrie Lamová oznámila zákaz nosenia tvárových masiek počas demonštrácií.
Stanice metra v niekoľkých štvrtiach boli zničené, pričom okná na operačných miestnostiach boli rozbité a vnútrajšok posprejovaný, opísala situáciu tlačová agentúra DPA.
Za masku aj do väzenia
Lamová v piatok uviedla, že od soboty 5. októbra začína platiť zákaz nosenia tvárových masiek počas protestov, ktoré v tejto osobitnej administratívnej oblasti Číny prebiehajú od konca marca.
"Každý, kto tento zákaz poruší, môže byť odsúdený až na jeden rok väzenia alebo na finančnú pokutu," povedala Lamová.

Skupina protestujúcich podpálila v luxusnej nákupnej štvrti Causeway Bay vchod na stanicu a potom vytvorila ľudskú reťaz, aby zabránila hasičom dostať sa k požiaru.
Na viacerých miestach použila polícia slzotvorný plyn a vztýčila tiež varovné vlajky naznačujúce, že ak sa davy nerozídu, použije aj gumové projektily.
Medzitým hongkonský aktivista Lester Shum podal žiadosť o právne posúdenie zákazu tvárových masiek - takto sa snaží zablokovať jeho uplatňovanie v praxi od polnoci. Aktivista dodal, že jeho žiadosťou sa bude zaoberať v priebehu piatka najvyšší súd.
Viacerí účastníci demonštrácií na margo zákazu, ktorý bol avizovaný už vo štvrtok, uviedli, že ho nemienia rešpektovať.
Lamová tiež povedala, že správa Hongkongu bude musieť vzhľadom na pokračujúce násilie v uliciach mesta prikročiť k výnimočným opatreniam z koloniálnych čias.
Zároveň však zdôraznila, že Hongkong sa nenachádza vo výnimočnom stave. Účastníkov protestov tiež vyzvala, aby sa vyvarovali násilia.
Peking zákon podporil
Čína zákon podporila. "Súčasný chaos v Hongkongu nemôže pokračovať donekonečna," povedal Jang Kuang, hovorca čínskeho vládneho úradu pre záležitosti Hongkongu a Macaa.
"Prišiel dôležitý moment zastaviť násilie jasnejším prístupom a účinnejšími opatreniami," dodal.
Protesty v Hongkongu sa začali 9. júna. Demonštranti pôvodne žiadali správkyňu Lamovú, aby jej vláda stiahla sporný zákon, ktorý by umožňoval vydávanie osôb podozrivých zo spáchania trestných činov do pevninskej Číny.
Stiahnutie tohto zákona oznámila Lamová oficiálne 4. septembra.
Demonštrantom to však nestačí a medzičasom požadujú aj Lamovej odstúpenie, nezávislé vyšetrovanie neprimeraného násilia zo strany polície, prepustenie zatknutých osôb, odvolanie obvinenia zo "vzbury", ako aj politické reformy a skutočne slobodné voľby.