LONDÝN. Britský premiér Boris Johnson čelil vo štvrtok nevôli nahnevaných poslancov pre konfrontačný tón voči odporcom jeho plánu brexitu v parlamente.
Predseda Dolnej snemovne britského parlamentu varoval, že politická kultúra krajiny sa zmenila na "toxickú".
Počas divokej a zlostnej diskusie označil v stredu Johnson zákon presadený opozíciou o ďalšom odložení brexitu za kapitulačný a ponižujúci a obavy z toho, že jeho jazyk môže ohroziť zákonodarcov, odbil ako "humbug".
Johsona varujú, má byť opatrnejší
Niektorí v parlamente pritom premiéra varovali, že by mal byť opatrnejší vzhľadom na zabitie poslankyne za Labouristickú stranu Jo Coxovej v roku 2016.
Coxovú týždeň pred konaním sa referenda o vystúpení Veľkej Británie z Európskej únie (EÚ) zavraždil stúpenec krajnej pravice kričiaci "smrť zradcom".

Johnsona kritizovali členovia niekoľkých parlamentných strán, ako aj Coxovej vdovec.
S blížiacim sa termínom odchodu Londýna z Únie, ktorý je naplánovaný na 31. októbra, badať v britskom parlamente podráždenosť.
Na pokračujúcej štvrtkovom zasadnutí vyzval na umiernenosť aj predseda Dolnej snemovne John Bercow.
Ako uviedol, atmosféra v snemovni je horšia, akú kedy zažil počas svojho 22-ročného pôsobenia v nej.
"Kultúra je toxická," uviedol, pričom vyzval členov parlamentu, aby "sa k sebe správali ako oponenti, nie ako nepriatelia".
Johnson zvádza rozhodujúci boj s parlamentom o jeho pláne odchodu Británie z Únie.
Dohoda o brexite
Únia už síce dosiahla dohodu s Londýnom, tú však britský parlament tri razy po sebe odmietol.
Johnson ju teraz chce od základov prerokovať, alebo opustiť rady únie bez dohody v stanovenom termíne, teda 31. októbra.
Hlavný vyjednávač Únie pre brexit Michel Barnier vo štvrtok povedal, že je "naďalej pripravený pracovať na akomkoľvek novom legálnom a funkčnom návrhu" zo strany britského premiéra Borisa Johnsona.
Naznačil však, že za posledné týždne v tomto smere nebol dosiahnutý dostatočný pokrok. "Stále čakáme," poznamenal Barnier.