LONDÝN. Britský premiér Boris Johnson v stredu, v prvý deň obnoveného zasadania parlamentu, vyzval opozíciu, aby predložila návrh na vyslovenie nedôvery jeho vláde.
Opozičné strany by tak mali urobiť do konca stredajšieho rokovania parlamentu, informovala televízia Sky News.
Má to logiku
Agentúra AP to označila za "extrémne neštandardný postup", no z Johnsonovho pohľadu to má logiku.

Keby mu totiž parlament vyslovil nedôveru, a nikomu by sa počas ďalších 14 dní nepodarilo zostaviť novú vládu, čo by sa zrejme nepodarilo, nasledovali by nové voľby, o ktoré sa premiér už dlhšie usiluje.
Johnson vyhlásil, že britský parlament je "paralyzovaný" a poslanci sa snažia zastaviť odchod krajiny z Európskej únie.
"Chcem uskutočniť brexit a ľudia chcú, aby krajina opustila EÚ 31. októbra," povedal britský premiér.
Najvyšší súd, ktorý v utorok rozhodol, že ním iniciované prerušenie činnosti parlamentu je nezákonné, podľa Johnsona rozhodol o otázke, ktorá je vo svojej podstate politická.
Vláda podľa premiéra rokuje s Bruselom o dohode aj napriek pokusom odporcov zmariť rokovania. Parlament podľa neho odmieta plniť sľuby vyplývajúce z referenda o brexite z roku 2016, v ktorom tesná väčšina hlasovala za odchod Británie z EÚ.
Opozícii odkázal, že žije vo svete ilúzií
Opozičná Labouristická strana podľa Johnsona "žije vo svete ilúzií" a trvá na tom, že Briti nechcú ďalšie referendum. Občania podľa premiéra "veľmi jasne vidia, čo sa deje".
Líder labouristov Jeremy Corbyn vo svojom vystúpení označil utorňajšie rozhodnutie Najvyššieho súdu za významné a takisto uviedol, že premiér prerušením zasadania parlamentu porušil zákon.
Líder labouristov zopakoval svoju výzvu na premiérovo odstúpenie a vyhlásil, že "vláda nedokázala umlčať našu demokraciu".