LONDÝN, BRATISLAVA. Verdikt britského najvyššieho súdu premiéra Borisa Johnsona nepotešil. Namiesto toho, aby sa mohol naplno venovať rokovaniu s Európskou úniou o odchodovej dohode, čo je vraj jeho prioritou, ho čaká pokračovanie politických súbojov na parlamentnej pôde.
Po verdikte má niekoľko možností, ako pokračovať, aktivitu môže prebrať aj opozície. Prinášame štyri scenáre ďalšie vývoja.
Pokračuje sa ako doteraz

Premiér v prvej reakcii len zopakoval svoje dovtedajšie ciele. Chce pokračovať v rokovaniach s Bruselom o odchodovej dohode a obnovené rokovanie parlamentu pre neho mení situáciu len v tom, že jeho ministri budú mať menej času, lebo by mali sedieť aj v parlamentných laviciach.
Zatiaľ však nevidno, že by rokovania s Európskou komisiou niekam viedli. Brusel žiada konkrétne návrhy, ako vyriešiť situáciu na hranici medzi Írskom a Severným Írskom po britskom odchode zo spoločného trhu bez severoírskej poistky. Londýn zatiaľ nič konkrétne neponúka.
Toto platilo doteraz a môže to platiť aj naďalej bez ohľadu na parlamentnú diskusiu. Konečný súboj sa nakoniec odohrá v polovici októbra, keď má Johnson buď presadiť prípadnú novú dohodu, požiadať o posunutie termínu odchodu, alebo sa postaviť a napriek zákazu vyjadrenému v zákone vyviesť Britániu z Únie bez dohody.
Premiér sa takisto môže znovu pokúsiť rozpustiť parlament, otázne je, či by s ním aj tentoraz spolupracovala kráľovná.
Boris Johnson položí funkciu
Vláda nemá väčšinu v parlamente, aj keby teda pokračovala v práci inými témami ako brexit, nemá istotu, že svoje návrhy presadí. Johnson si preto môže povedať, že to nemá zmysel a funkciu zloží.